رنگ پلی اورتان
14
آوریل

رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان

رنگ پلی‌اورتان بر پایه رزین پلی‌اورتان تولید شده و یک محصول دوجزئی به شمار می‌آید. رنگ پلی‌اورتان نسبت به نور خورشید و باران اسیدی از مقاومت بالایی برخوردار است. این رنگ به لطف مقاومت بالا در مقابل رطوبت، و همینطور به علت چسبندگی مناسب روی سطوح مختلف، گزینه‌ی مناسبی برای پوشش لایه نهایی سطوح است. پلی‌اورتان یک نوع لاک محکم و بادوام محسوب می‌شود. زنجیره‌های کوچک موجود در مولکول رزین، پس از خشک شدن پیوند محکمی تشکیل می‌دهند. این پیوند محکم، پوششی ایجاد می‌کند که نسبت به ضربه و حلال‌ها مقاومت بالایی دارد.
رنگ پلی‌ یورتان از نوع پلیمرهای پرمصرف است که عمدتاً برای پوشش تک لایه‌ها مثل بام‌ها و رنگ‌های مشخص کنندهی محل عبور عابر پیاده به کار می‌رود. رنگ پلی‌ یورتان از مقاومت خوبی در مقابل سایش، ضربه و ترک‌خوردگی برخوردار است. ویژگی بارز این نوع رنگ، پخت سریع و کامل آن در دمای محیط است. رنگ پلی‌ یورتان آلیفاتیک نسبت به آروماتیک‌ها گران‌تر بوده و به خاطر همین، برای رنگ‌های پایه، آستری و پوشش رابط از نوع آروماتیک و نمونه‌های دارای اپوکسی مورد استفاده قرار میگیرد. اما برعکس، آلیفاتیک‌ها برای پوشش پایانی به کار می‌روند. مهم‌ترین کاربرد پلی‌یورتان‌ها، استفاده به‌عنوان پوشش در مقابل خوردگی فلزی سازه‌های فولادی است که آستر و پوشش پایه اپوکسی دارند.

ویژگی‌های رنگ پلی اورتان

برخی از ویژگیهای مثبت رنگ پلی‌اورتان عبارتند از:
• رنگ پلی‌اورتان در درجه حرارت پایین به سرعت خشک و سخت می‌شود.
• رنگ پلی‌اورتان از مقاومت سایشی و ضربه‌پذیری بالایی برخوردار است.
• این رنگ، مقاومت بالایی نسبت به نور خورشید، آب و مواد شیمیایی دارد.
• رنگ پلی‌اورتان گچی و پودری نمی‌شود.
• رنگ پلی‌اورتان به‌خوبی روی سطوح فلزی می‌چسبد.
• رنگ پلی‌اورتان نسبت به اسید، باز، روغن‌های صنعتی و شیمیایی، و مواد معدنی مقاوم است.

آماده‌سازی سطح برای رنگ پلی‌اورتان

برای شروع کار، اولین گام این است که سطح مدنظر هیچ‌گونه آلودگی نداشته باشد و از هر گونه املاح، گردوغبار، و مواد چسبناک روغنی پاک شود. برای استفاده از رنگ پلی‌ یورتان روی سطوح فلزی که اثر خوردگی دارند، باید ابتدا خوردگی‌ها پاک شوند و آستری روی کار بیاید.
سپس باید رنگ پلی‌اورتان و هاردنر به نسبت مناسب با هم مخلوط شود. برای رقیق کردن این ترکیب می‌توانید از تینر مخصوصپلی‌ یورتان استفاده کنید تا ویسکوزیته مورد نظر به دست بیاید. قبل از مصرف باید رنگ پلی‌اورتان را کاملاً به هم بزنید. مخلوط آماده‌شده را 5 دقیقه کنار بگذارید تا حباب‌های به وجود آمده روی سطح از بین بروند. در سطوح شیب‌دار و تیز مانند سطوح چوبی میز، صندلی و مبلمان، 15 تا 20 دقیقه پس از لایه اول می‌توانید از لایه دوم استفاده کنید.
از آنجایی‌ که این رنگ سریع خشک می‌شود، بهتر است هر بار به میزان لازم رنگ آماده کنید. می‌توانید برای یکنواخت شدن رنگ سطح، رنگ پلی‌اورتان را با اسپری روی سطح بزنید.رزین پلی‌یورتان را می‌توان به‌صورت پاشش یا ریختن روی سطح استفاده کرد. پس‌ از آن باید از ماله‌کشی دستی یا غلتک استفاده شود.

روش‌های مصرف رنگ پلی اورتان

روشهای مختلفی برای استفاده از رنگ پلی‌اورتان وجود دارد، که مهمترین آنها عبارتند از:
• استفاده از قلم‌مو: در مواردی که دوام پوشش اهمیت دارد، بهترین انتخاب استفاده از قلم‌مو برای سطوح صاف است.
• مالیدن با پارچه روی سطح: روش مناسب برای سطوح برجسته است مانند نرده پله‌ها.
• اسپری کردن یا پاشیدن: درصورتی‌که دسترسی به سطوح سخت باشد مانند نمای پشت پنجره یا میله‌های باریک صندلی، بهترین روش اسپری کردن یا پاشیدن است.

مواردی که باید در مصرف پلی یورتان رعایت کنید

هنگام مصرف پلی‌اورتان توجه داشته باشید که اولین لایه پوشش نباید نازک باشد؛ چراکه لایه‌نازک باعث کاهش قابلیت چسبندگی می‌شود. همچنین، از پارچه پُرزدار استفاده نکنید. چراکه مواد شیمیایی درون پارچه‌ها از چسبندگی جلوگیری می‌کند.

شرایط نگهداری رنگ پلی‌یورتان

رنگ پلی‌ یورتان، اشتعال‌زا محسوب می‌شود و باید دور از مواد آتش‌زا، حرارت، و جریان برق، در ظروف دربسته نگهداری شود. همچنین،رنگ پلی‌اورتان باید درجای خشک و به دور از رطوبت و الکل نگهداری شود. بهتر است پس از باز کردن در ظرف رنگ پلی‌ یورتان، آن را در حداقل زمان ممکن مصرف کنید.