رنگ ترافیکی
01
اکتبر

رنگ ترافیکی سفید و زرد | استاندارد راه و حریم

به رنگی که بر پایه رزین بوده و برای خط کشی و کشیدن علائم ترافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصطلاحا رنگ ترافیکی میگویند. این رنگ دارای انواع مختلفی میباشد که در ادامه مقاله میزان مصرف و کاربرد رنگ ترافیکی را توضیح میدهیم.
درون رنگ ترافیکی اکسیر از حلال استفاده نشده و به همین دلیل امکان اجرایی کردن این نوع رنگ با ضخامت بالا امکان پذیر بوده و می‌تواند به جهت کاهش هزینه‌های اجرایی و ماندگاری بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد که البته قیمت این رنگ متناسب با انواع مختلف دارای قیمتی متفاوت خواهد بود.

مزایای رنگ ترافیکی اکسیر پرگاس

مقاومت بالا در برابر سایش و فرسایش
سرعت بالا در خشک شدن
مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی
قابلیت اجرایی بر روی سطوحی همچون بتن و آسفالت
مقاومت بالا در برابر دمای سرد و گرم و تابش خورشید و بارش برف
مقاوم در برابر ضربه و خراش
مقاوم در برابر عوامل مکانیکی
کیفیت بالا
چسبندگی بالا
ماندگاری بالا

رنگ ترافیکی خیابان

اهمیت رنگ ترافیکی

از آنجا که کوچه‌ها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و جاده‌ها، اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین شریان‌های ارتباطی درون‌شهری و برون‌شهری محسوب می‌شوند، ایمن‌سازی آن‌ها دارای اهمیت ویژه‌ای است. در همین راستا، خط‌کشی جاده‌ها و ترسیم علائم راهنمایی و رانندگی سبب می‌شود که وسایل نقلیه در مسیر صحیح حرکت کنند و احتمال بروز حادثه به حداقل برسد. به همین خاطر، خط کشی جاده ها و ترسیم علائم و نشان‌های هدایت‌کننده و هشدار دهنده بر روی آسفالت اهمیت زیادی دارد. برای انجام این کار، و درج نشانه‌ها و علائم روی آسفالت، از رنگ‌های مخصوصی به نام رنگ ترافیکی استفاده می‌شود.
رنگ ترافیکی اکسیر تحمل شرایط نامساعد جوی را داشته و از مقاومت سایشی بالایی برخوردارند. درنتیجه طی گذر زمان و با عبور و مرور وسایل نقلیه مختلف، دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شوند.

رنگ ترافیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

رنگ ترافیکی از خانواده رنگ های صنعتی است و اغلب بر پایه رزین‌های آکریلیک ترموپلاست و آلکید-کلرو کائوچو تولید می‌شود. رنگ های ترافیکی برای هدایت و کنترل ترافیک جاده و خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، این رنگ ها که به علائم افقی نیز مشهور هستند برای نشان دادن قوانین راهنمایی و رانندگی، علامت‌گذاری منطقه، حریم گذاری، خط کشی، و غیره کاربرد دارند..

رنگ ترافیکی جاده - اکسیر پرگاس

انواع رنگ ترافیکی

رنگ های ترافیکی کاربردهای متفاوتی دارند و متناسب با هدف و شرایط، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رنگ ها عموماً به دو دسته تقسیم می‌شوند:
رنگ ترافیکی سرد
رنگ ترافیکی گرم

رنگ ترافیکی سرد

معمولاً از رنگ ترافیکی سرد جهت خط‌کشی خیابان، به‌صورت ممتد و منقطع، استفاده می‌شود. در واقع رنگ ترافیکی سرد برای رنگ جاده‌ای در داخل و بیرون شهر مناسب است. رنگ های ترافیکی سرد در انواع زیر تولید می‌شوند:
بر پایه رزین‌های کلر و کائوچو
بر پایه رزین‌های اکریلیک ترموپالستیک
آکریلیک دو جزئی
اپوکسی دوجزئی
پلی یورتان دوجزئی

رنگ ترافیکی گرم

از آنجا که رنگ ترافیکی گرم خاصیت خشک شدن سریع دارد، برای خط‌کشی مسیرهایی نظیر اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها که حجم تردد بالایی دارند، مناسب است. در حقیقت، تفاوت اصلی میان رنگ ترافیکی سرد و گرم، نحوه‌ی اجرای آن‌ها است و از هر دوی این رنگ‌ها جهت خط کشی جاده‌ها استفاده می‌شود.
اما رنگ ترافیکی گرم به دلیل آنکه سریع‌تر خشک می‌شوند برای خط کشی مسیرهای پرتردد مناسب‌تر هستند. این نوع رنگ به سه روش اسپری، اسکرید، و اکستروژن در محدوده‌ی ضخامتی 500 تا 6000 میکرون اجرا می‌شوند.

رنگهای-ترافیکی-سرد | اکسیر پرگاس

رنگ ترافیکی چند جزئی

رنگ ترافیکی چند جزیی بر اثر یک واکنش گرمازا و اختلاط چند ماده با هم ساخته می‌شود.رنگ چند جزیی چسبندگی بسیار خوبی روی آسفالت و بتن دارد. معمولاً از این محصول برای خط کشی و علامت‌گذاری خطوط عابر پیاده استفاده می‌شود. در حقیقت، از آنجایی که خطوط عابر پیاده معمولاً حجم تردد نسبتاً بالایی دارد، باید رنگی برای خط کشی آن‌ها استفاده شود که مقاومت سایشی بالایی داشته باشد. از این‌رو، رنگ ترافیکی چند جزئی می‌تواند بهترین گزینه برای این کار باشد.

ویژگی‌های رنگ ترافیکی باکیفیت

یک رنگ ترافیکی باکیفیت می‌بایست مقاومت سایشی بالایی داشته باشد و در برابر شرایط مختلف جوی و آب‌و‌هوایی نیز مقاوم باشد. رنگ ترافیکی یا Road marking، چسبندگی بسیار خوبی به سطوح آسفالت و بتن داشته و در برابر عوامل مکانیکی و ضربه و همچنین تأثیرات نور خورشید، مقاوم است. هر چه رنگ ترافیکی سرعت خشک شدن بیشتر و خواص تیکسوتروپی بالاتری داشته باشد، مطلوب‌تر است.
شرکت اکسیرپرگاس برای اطمینان از کیفیت رنگ های ترافیکی خود به عنوان نمونه و رایگان رنگ های ترافیکی خود را در اختیار خریداران رنگ های ترافیکی قرار میدهد تا با تست و مشاهده کیفیت محصول از خرید خود اطمینان حاصل کنند . شعار شرکت اکسیرپرگاس رمز نوآوری و کیفیت ماندگاریست.

رنگ ترافیکی

عوامل مهم در ماندگاری رنگ ترافیکی

در کنار عواملی که ذکر شد، موارد دیگری نیز بر ماندگاری رنگ ترافیکی روی جاده و آسفالت تأثیرگذار هستند. برای مثال، درصورتی‌که در زمستان از زنجیر چرخ استفاده شود و یا برف‌روبی با ماشین‌های تیغ‌دار برف‌روب انجام شود، سبب می‌شود که ماندگاری آن به‌مراتب کمتر شود.
استفاده از لاستیک‌های یخ‌شکن میخ دار، استفاده از ماسه و نمک جهت یخ‌زدایی جاده‌ها در زمستان، و سایر عوامل مشابه، همگی در کاهش عمر رنگ ترافیکی دخیل هستند. از طرف دیگر، عدم بارندگی در جاده‌ها و آلودگی‌های محیطی سبب می‌شود که این رنگ ها پس از گذشت زمان جرم گرفته و محو شوند.
یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در کاهش عمر و ماندگاری رنگ های ترافیکی، روغن‌ریزی و نشت سوخت از وسایل نقلیه است که سبب می‌شود برخی رنگ‌ها، به ویژه رنگ های گرم، در آنها حل شوند.
اما یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در ماندگاری رنگ ترافیکی، زیرسازی مناسب برای آسفالت است. چنانچه آسفالت جاده و خیابان دارای زیرسازی مناسبی نباشد، پس از روکش کردن و اجرا، ترک‌های طولی و عرضی روی جاده ایجاد می‌شود و به رنگ آسیب می‌رساند.
ماندگاری این رنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کیفیت رنگ ترافیکی: ترجیحاً از رنگ‌های مرغوب و باکیفیت استفاده شود. بستر اجرائی: بستر کار، آماده‌سازی و مناسب‌سازی شده باشد. نحوه اجرا و کارکرد مجری: می‌بایست تمام استانداردها رعایت شود.

رنگ ترافیکی اجرا

بازرسی پروژه رنگ‌ آمیزی

یکی از عوامل مهم در تضمین کیفیت خط کشی جاده ها، نظارت دقیق بر نحوه‌ی اجرا در طول پروژه است. پس‌ از آنکه کارخانه تولید رنگ ترافیکی ، محصول مربوطه را تولید کرده و به بازار عرضه نمود، خریدار می‌تواند رنگ مورد نظر خود را به‌صورت عمده یا جزئی از واحد فروش شرکت اکسیر پرگاس خریداری کند. پس ‌از آنکه خرید رنگ ترافیکی، متناسب با نوع نیاز و هدف پروژه انجام شد، نوبت به آماده‌سازی محل خط کشی می‌رسد.

سوالات متداول

رنگ های ترافیکی شامل رنگ های ترافیکی سرد و گرم می باشد. رنگ های ترافیکی سرد نیز به دسته رنگ های تک جزئی، دو جزئی و چند جزئی تقسیم می شوند.

رنگ های ترافیکی سرد تک جزئی در مجاورت هوا سریع خشک می گردد و حلال آن تینر مخصوص رنگ ترافیکی می باشد این رنگ برای محورها (خطوط منقطع و ممتد) استفاده می گردد. رنگ ترافیکی سرد دوجزئی، به همراه هاردنر واکنش شیمیایی داده که موجب ایجاد گرما در رنگ شده و نتیجه آن خشک شدن سریع رنگ خواهد بود

رنگ ترافیکی سرد تک جزئی زیر 1000 میکرون، یعنی چیزی حدود 700، 800 میکرون اجرا می گردد. اما رنگ های ترافیکی سرد دو جزئی در محدوده ضخامتی بالای 1000 میکرون قابل اجراست.

تماس با ما
شماره تماس جهت پاسخگویی به سوالات فنی و استعلام قیمت رنگ ترافیکی