پرایمر بتن اپوکسی | اکسیر پرگاس
26
مه

پرایمر بتن اپوکسی – Concrete Epoxy + قیمت

پرایمر بتن اپوکسی ماده ای است که باعث اتصال پوشش های محافظ به سطح بتن می شود؛ که از رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین تشکیل گردیده است و دارای قدرت نفوذ بالایی است و به اعماق بتن نفوذ می کند.
پایین بودن ویسکوزیته، چسبندگی فوق العاده زیاد، مقاومت قابل توجه در برابر مواد شیمیایی و حلالی، مقاومت چشمگیر در برابر ساییدگی، پیشگیری از نفوذ رطوبت به بتن، سرعت خشک شدن مناسب، سازگاری با اکثر سطوح و… از دیگر ویژگی‌های مهم پرایمر بتن اپوکسی است. پرایمر بتن اپوکسی را عمدتاً به منظور تثبیت، استحکام و اشباع سازی سطح زیر کار مورد نظر و افزایش میزان چسبندگی لایه بعدی به سطح زیر کار به ویژه در سازه های بتنی و سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرایمر بتن | مانع فرسایش سازه های بتنی

بتن‌ها بدون تردید از سخت ترین نوع متریالی هستند که با آنها سر و کار داریم. شاید چنین بیندیشید که هیچ خطری بتن ها را تهدید نکرده و نمی تواند آن ها را از بین ببرد. اما چنین نیست. بتن‌ها در عین برخورداری از سرسختی و مقاومت بالا، در معرض خطر فرسایش و آسیب پذیری قرار دارند.
نمک‌ها، سولفات‌ها و ترکیبات شیمیایی خاص نظیر کلریدها، مواد دارای خاصیت اسیدی و اشعه فرابنفش خورشید از جمله مهم ترین عواملی هستند که سلامت بتن را به خطر انداخته و موجب ورود آسیب به آن می شوند. اگر قرار باشد سازه های بتنی بدون هیچ گونه محافظی در برابر عوامل مذکور قرار بگیرند، طولی نخواهد کشید که فرسوده شده، تخریب شده و از بین می روند؛ و تمام زحمات و هزینه هایتان از بین می رود.
همه این موارد دست به دست هم داده و ارائه راهکاری کاربردی را ضروری می سازند. این جا است که پای پوشش های مخصوصی که با همین هدف طراحی و تولید شده اند، به ماجرا باز می شود. این مواد سطح بتن را پوشش داده و بدین ترتیب از ورود آسیب به آن جلوگیری به عمل می آورند. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که این پوشش ها چگونه به سطح بتن متصل شده و به محافظت از آن در برابر عوامل مخرب می پردازند؟!
جالب و در عین حال لازم است بدانید که این پوشش ها با استفاده از ماده ای مخصوص تحت عنوان پرایمر به سطح بتن وصل شده و از فرسایش و خرابی آن جلوگیری به عمل می آورند. لازم است بدانید که پرایمرها انواع متعدد و متنوعی دارند. به عبارت دیگر با توجه به کاربرد هر بتن نوع خاصی از پرایمر برای آن مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال اگر قسمتی از بتن در زیر خاک مدفون باشد، نمک ها و سولفات های موجود در خاک می توانند باعث فرسایش و تخریب آن شوند.
در چنین شرایطی آن قسمت از بتن را با به کارگیری پرایمر خاص پوشش داده و بدین ترتیب زمینه حفاظت از آن در برابر عوامل مذکور را فراهم می سازند. با توجه به آنچه گفته شد، نتیجه می گیریم که انتخاب پرایمرها تابع فاکتورهای مختلفی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به شرایط آب و هوایی، درجه رطوبت محیط و… اشاره نمود. پرایمر بتن اپوکسی يا پرايمر اپوکسي پلي آمين یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر موجود است که استفاده از آن بسیار رایج می باشد.

انواع پرایمر اپوکسی

رنگ‌هاي اپوکسي همگي دو جزئي بوده و همگي از دو مادۀ رزين و هاردنر تشکيل شده است، رنگ اپوکسي هم چسبندگي بالايي به سطح دارد و هم در برابر عوامل شيميايي مقاوم است و پوشش مناسبي براي ضد خوردگي بويژه در مناطق مرطوب مي باشد.
رنگ اپوکسي داراي دو نوع: رنگ اپوکسي براي فلزات يا رنگ اپوکسي پلي آميد و رنگ اپوکسي بتن يا رنگ اپوکسي پلي آمين مي باشد. رنگ اپوکسي پلي آمين براي سطوح بتني و سيماني مورد استفاده قرار مي گيرد؛ و حتماً در سه لايه رنگ اپوکسي پرايمر، رنگ اپوکسي مياني و رنگ اپوکسي نهايی يا رويه اجرا مي شود.
کاربرد مهم رنگ اپوکسي پلي آمين، اجراي کفپوش اپوکسي مي باشد؛ و اين روزها براي اجرا در کفپوش پارکينگ، کفپوش اپوکسي سوله، کفپوش کارخانه، کفپوش بيمارستان و کفپوش هاي ضد خش، بهداشتي و آنتي استاتيک استفاده‌هاي فراواني دارد. پرايمرها اپوکسي نيز در انواع پرايمر اپوکسي پلي آميد مانند:
-پرايمر پلي آميد اخرايي
پرايمر زينک ريچ اپوکسی
-پرايمر زينک فسفات اپوکسی
-پرايمر کولتار اپوکسي پلی آميد
–پرايمر زينک کرومات پلي آميد و پرايمر اپوکسي پلي آمين مانند : -پرايمر اپوکسي حلالي مخصوص آب آشاميدني -پرايمر اپوکسي دو جزئي آمين -پرايمر اپوکسي مخصوص بتن

کاربرد پرایمر بتن اپوکسی | اکسیر پرگاس

کاربرد پرایمر بتن اپوکسی

پرایمر اپوکسی برای بتن را عمدتاً به عنوان یک سیستم پوششی کاربردی و مناسب برای کفپوش کردن سطح های بتنی، سیمانی، گچی و… در صنایع گوناگون به کار می گیرند. پیش از اجرای کفپوش بر روی سطوح سیمانی و بتنی پرایمر بتن اپوکسی را بر روی این سطوح اجرا نموده و بدین ترتیب سطح را برای اعمال کفپوش آماده سازی می کنند.
ضروری است که سطح زیر کار از ساختاری کاملا سالم برخوردار بوده و هیچ گونه حوضچه آبی و آلودگی پیوندی در آن موجود نباشد. بهترین زمان ممکن برای استفاده از پرایمر بتن اپوکسی زمانی است که سطح بتن کاملا خشک بوده و هیچگونه چربی یا روغنی بر روی آن وجود نداشته باشد.
پس اگر پرایمر بتن اپوکسی را بر روی سطح غیر خشک یا دارای چربی استفاده کردید، انتظار نداشته باشید که به خوبی به بتن و لایه بعدی چسبیده و نتیجه رضایت بخشی را رقم بزند.

آماده سازی سطح برای استفاده از پرایمر بتن اپوکسی

برای این که رنگ آستر اپوکسی برای بتن چسبندگی لازم به سطح بتنی و سطوح بعدی را داشته باشد، رعایت یک سری نکات الزامی است. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، خشک بودن و عاری از چربی بودن سطح بتنی مورد نظر تاثیر بسیار به سزایی در افزایش چسبندگی پرایمر دارد.
بنابراین پیش از به کارگیری پرایمر بتن اپوکسی بر روی بتن حتما کلیه آلودگی های موجود بر سطح آن همچون گرد و خاک، گریس، روغن، زنگ، نمک، شوره زدگی، عوامل جدا کننده سطح و سایر مواد خارجی را از سطح بتن زدوده و بدین ترتیب اطمینان حاصل نمایید که چسبندگی پرایمر در بیشترین میزان ممکن خواهد بود.
سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند، این است که زدودن این آلودگی ها با استفاده از چه ابزاری امکان پذیر است؟ شما به سادگی و بدون هیچ دردسری می توانید کلیه گرد و خاک ها، ذرات سست و مواد زائد موجود بر سطح بتن را تنها با استفاده از بادگیری یا اعمال وکیوم از روی آن بردارید و سطح را بت را برای اجرای کفپوش آماده نمائید.
به یاد داشته باشید که ناهمواری های موجود در سطح بتن نیز می تواند دردسر ساز واقع شده و از چسبیدن پرایمر به بتن و لایه پوششی به پرایمر جلوگیری به عمل آورد. بنابراین پیش از اقدام برای استفاده از پرایمر بتن اپوکسی سطح بتن را با به کارگیری یک دستگاه ساب کاملا صاف و هموار نمایید.
مناسب‌ترین دما برای بکارگیری و استفاده از پرایمر بتن اپوکسی حدوداً بین 10 تا 50 درجه سانتی گراد است. رعایت این محدوده دمایی تاثیر قابل توجهی در نتیجه به دست آمده خواهد داشت.

تماس با اکسیر پرگاس
شماره تماس جهت پاسخگویی به سوالات فنی و استعلام قیمت پرایمر بتن اپوکسی