پرایمر رنگ
02
سپتامبر

انواع پرایمر رنگ

شاید شما هم به آن دسته از افرادی تعلق داشته باشید که احساس می کنید نقاشی یک سطح مثل دیوار کار ساده و بی دردسری است. اما جالب است بدانید که این کار هم سختی های خاص خودش را داشته و نیازمند مقدماتی است که چشم پوشی از آن ها می تواند نتیجه نهایی را تحت تاثیر منفی قرار دهد. استفاده از پرایمر رنگ یکی از مقدماتی است که برای شروع رنگ آمیزی یک سطح نیاز دارید. آیا می دانید پرایمر رنگ چیست؟ آیا با انواع پرایمر رنگ آشنایی دارید؟ اگر پاسختان به سوالات فوق منفی است، این مطلب مختص شما است. ما این جاییم تا شما را با پرایمر رنگ و انواع آن آشنا کنیم. پس تا پایان همراهمان باشید

پرایمر رنگ چیست؟

پرایمر رنگ پوششی مقدماتی است که به طور مستقیم بر روی سطح مورد نظر اعمال می گردد تا بدین ترتیب چسبندگی مناسبی بر روی آن ایجاد شده و آمادگی لازم برای پذیرش رنگ اصلی را پیدا کند. این تنها یکی از عملکردهای پرایمر رنگ است. حفاظت از سطح رنگ آمیزی شده در برابر نفوذ آب و رطوبت، پیشگیری از فرو رفتن رنگ در بستر، پیشگیری از زنگ زدگی فولاد در صورت استفاده بر روی سطح فولادی، پیشگیری از خوردگی و رشد کپک در صورت استفاده از پرایمر بر روی سطح چوبی و… از دیگر عملکردهای این محصول به شمار می آیند.

پرایمر رنگ آلکیدی، ویژگی ها و کاربردهای آن

جالب و در عین حال لازم است بدانید آلکیدها که به صورت رزین تهیه می شوند، به طور گسترده ای در صنایع رنگ و رزین نظیر تولید رنگ های هوا خشک و روغنیِ به کار گرفته شده در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت این رزین ها از مواد اولیه ای همچون پلی ال ها، روغن ها و اسیدهای چند ظرفیتی بهره گرفته می شود. آلکیدها را با توجه به میزان روغن و اسیدهای چرب به کار گرفته شده در ساختار آن ها در سه دسته زیر تقسیم بندی می نمایند:
کوتاه روغن
بلند روغن
متوسط روغن
در ساخت پرایمر رنگ آلکیدی که بر پایه رزین های آلکیدی بلند روغن می باشد و یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ موجود در بازار است، از پیگمنت های ضد خوردگی اکسید آهن استفاده می شود تا بدین ترتیب از بروز فرآیند خوردگی جلوگیری به عمل آید. سازه های فلزی ای که در اطراف ما وجود دارند و به عنوان نمونه هایی بارز از آن ها می توانیم به درب ها و پنجره ها اشاره کنیم، در صورت عدم محافظت توسط پوشش های مناسب پس از گذشت مدتی نه چندان طولانی دچار خوردگی شده و زیبایی و کارایی خود را از دست می دهند. پرایمر رنگ آلکیدی یا پرایمر رنگ روغنی که در اصطلاح از آن با نام ضد زنگ های آلکیدی نیز یاد می شود، به منظور پوشش دهی این سطوح و محافظت از آن ها در برابر عوامل خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا می دانید اصلی ترین دلیل استفاده از پرایمر رنگ آلکیدی به عنوان یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ چیست؟

لازم است بدانید که این نوع پرایمر رنگ از پوشش زیاد و نفوذ ناپذیری قابل توجهی برخوردار بوده و همچنین دوام و پایداری بی نظیری را در هوای خارج و دفع اشعه ماورا بنفش خورشید از خود به نمایش می گذارد. همین موضوع سبب رواج استفاده از پرایمر رنگ آلکیدی شده است.

ویژگی های پرایمر رنگ آلکیدی

اعمال ساده و بی دردسر
قیمت مناسب و ایده آل
قدرت پوشش دهی عالی
خاصیت ضد خوردگی مناسب
زمان خشک شدن کوتاه

پرایمر رنگ اپوکسی، انواع، ویژگی ها و کاربردها

به عنوان یکی دیگر از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ که امروزه استفاده از آن بسیار متداول می باشد، می توان به پرایمر رنگ اپوکسی اشاره کرد. پرایمر رنگ اپوکسی که در گروه پرایمر صنعتی قرار می گیرد، بسیار رقیق بوده و با قدرت چسبندگی بی نظیری به سطوح مورد اجرا می چسبد، غالبا به منظور پوشش دهی سطح بتن، مصالح ساختمانی و فلزات و اجزای در معرض سایش مورد استفاده قرار می گیرد. جمع نشدن در حین خشک شدن، مقاومت بالا در برابر ضربه، لرزش و نفوذ آب و رطوبت و… از جمله مهم ترین مزایایی هستند که بر محبوبیت این دسته از انواع پرایمر رنگ افزوده اند. در حالت کلی می توان گفت این پرایمر رنگ محصولی دو جزئی و بهره مند از خواص مکانیکی و قدرت نفوذ قابل توجه می باشد که به منظور آماده سازی سطح مرطوب بتنی و سطوح خشک برای مقاوم سازی به روش FRP مورد استفاده قرار می گیرد. جالب و در عین حال لازم است بدانید که پرایمر اپوکسی در انواع متعدد و متنوعی شامل پرایمر اپوکسی پلی آمین، زینک ریچ اپوکسی، زینک فسفات اپوکسی، زینک کرومات اپوکسی و کولتاژ اپوکسی موجود است. در ادامه هر یک از انواع پرایمر رنگ اپوکسی را به اختصار مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع پرایمر رنگ اپوکسی

پرایمر اپوکسی پلی آمین

یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ اپوکسی، پرایمر اپوکسی پلی آمین يا پرايمر بتن اپوکسي است که طراحی آن بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمین صورت می پذیرد. این پرایمر به عنوان رنگ اولیه بر روی سطوح بتني و گاهاً فلزی قرار گرفته و بدین ترتیب چسبندگی لازم را برای پذیرش رنگ اصلی فراهم می سازد. پرایمر اپوکسی پلی آمین بر روی سطح فلزی و مخازن آب شرب نيز همچنين اعمال مي نمايند زيرا با آب شرب واکنش شيميايي نمي دهد و مانع تغييرات در آب آشاميدني مي شود.

زینک ریچ

زینک ریچ اپوکسی یکی دیگر از انواع پرایمر رنگ اپوکسی است که سه جزئی بوده و از ترکیب پودر روی، رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید فرموله شده تهیه می گردد. این پرایمر رنگ لایه ای بسیار سخت و نفوذ ناپذیر را بر روی سطوح فلزی ایجاد نموده و بدین ترتیب مانع از خوردگی آن ها در شرایط جوی نامساعد و مرطوب می شود. از دیگر ویژگی های زینک ریچ اپوکسی می توان به مقاومت بی نظیر در برابر سایش، چسبندگی فوق العاده و عملکردی منحصر به فرد در بدنه و عرشه کشتی اشاره نمود.

زینک فسفات اپوکسی

محصول نام برده که یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ اپوکسی به شمار می آید، پرايمر زينک فسفات اپوکسي بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید با پیگمنت زینک فسفات ساخته می شود. وجود پیگمنت فسفات روی در ساختار این پرایمر رنگ موجب شده است که از خواص ضد خوردگی بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان مجاورت با شرایط جوی مختلف و رطوبت را داشته باشد.

زینک کرومات اپوکسی

پرايمر زينک کرومات اپوکسي بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید با پیگمنت زینک کرومات تهيه مي شود؛ بر روی سطح مورد نظر قرار گرفته و بدین ترتیب موجب افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی، شرایط جوی گوناگون و نفوذ آب و رطوبت می شود.
از دیگر ویژگی های محصول مذکور می توان به سازگاری با رنگ های یک جزئی و دو جزئی، غیر سمی بودن، مقاومت در برابر ترشحات آب، مواد شیمیایی و اسیدی و قلیایی متوسط اشاره نمود.

کولتار اپوکسي

پرایمر رنگ کولتار اپوکسی که بر پایه رزین های اپوکسی کولتار ساخته می شود، غالبا به منظور پوشش دهی مخازن نفتی و لوله های حاوی مواد پایه نفتی مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین دلیل این موضوع خواص مناسب این پرایمر جهت سطوحی است که در مجاورت مایعات پایه نفتی قرار دارند و یا در این مایعات غوطه ور هستند. اجرای این پرایمر بر روی سطوح فلزی و بتنی بسیار متداول است.