اپوکسی سالونت فری مخازن آب شرب
24
ژوئن

رنگ اپوکسی مخازن آب شرب

رنگ اپوکسی مخازن آب شرب، برپایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی‌آمین است. رنگ اپوکسی از چسبندگی بالایی برای سطوح فلزی، سیستم‌های اپوکسی و پلی‌یورتان برخوردار است. استفاده از پیگمنت‌های غیرسمی، این نوع رنگ را به رنگ مناسب پوشش مخازن آب آشامیدنی تبدیل کرده است. پوششی که سازگاری بالایی با انواع شرایط جوی داشته و از حساسیت محیطی کمی برخوردار است.
این نوع رنگ برای پوشش نهایی مخازن فلزی و بتونی آب شرب، سطح داخلی لوله‌های فلزی انتقال آب آشامیدنی، کانال‌های آب، و سطوح مرتبط با آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
رنگ اپوکسی مخازن آب شرب با رنگ اپوکسی رویه و رنگ میانی، رنگ پلی‌یورتان، رنگ الکید ، و کلروکائوچو سازگاری دارد. رنگ‌های اپوکسی بهداشتی که برای مخازن آب شرب استفاده می‌شوند تاثیری روی مزه و طعم آب مصرفی ندارند. این نوع رنگ با استفاده از رزین اپوکسی به خوبی به لایه‌های قبلی و بعدی می‌چسبد. دیگر ویژگی آن سختی بالا است

رنگ مخازن آب شرب

مزایای رنگ بهداشتی مخصوص مخازن آب شرب

چسبندگی مناسب به سطوح فلزی، بتنی، و پوشش‌های اپوکسی و پلی یورتان از مزایای مهم این رنگ است. این نوع رنگ در مقابل مواد شیمیایی نیز از مقاومت بالایی برخوردار است. مقاومت نسبت به روغن، اسید، باز، حلال‌های نفتی و آروماتیک، و رطوبت و خوردگی از دیگر ویژگی‌های این نوع پوشش‌های تانکر آب هستند.
رنگ‌های مخصوص مخازن آب شرب نسبت به تغییرات دمایی، فشار و تنش‌های مکانیکی مقاوم هستند. همچنین، استحکام بالایی داشته و دارای مقاومت عالی نسبت به آب هستند. این نوع رنگ‌ها را می‌توان به صورت تک لایه‌ای استفاده کرد. خاطر نشان میگردد که رنگ مخازن آب شرب، قابلیت شستشو دارد.

اپوکسی سالونت فری مخصوص مخازن آب آشامیدنی

رنگ اپوکسی سالونت فری به خاطر دوام و مقاومت مناسب در برابر آب، در مقایسه با دیگر پوشش‌های مشابه، کاربرد گسترده‌ای در مخازن آب آشامیدنی و لوله‌های آب دارد. این رنگ، بر پایه رزین اپوکسی پلی آمین بهداشتی، محصول دو جزیی محسوب می‌شود.

موارد مصرف اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

از رنگ اپوکسی بهداشتی به عنوان لایه میانی و لایه نهایی در سیستم‌های پوششی محافظ سطوح داخلی مخازن آب استفاده می‌کنند. موارد استفاده اپوکسی مخزن آب آشامیدنی عبارتند از:
– لایه آستری
– لایه میانی
– لایه نهایی
– رنگ‌آمیزی در سیستم تک لایه پوششی
– سطوح مستقر در فضای باز معمولی
– سطوح غوطه‌ور در آب
– سطوح فولادی
– سطوح بتنی
– تاسیسات دریایی
– اسکلت‌های فلزی
– پوشش تانکر آب و خط لوله
– محیط‌های نیمه صنعتی
– محیط‌های خورنده صنعتی
– مقاومت نسبت به مواد شیمیایی
– مقاومت حداکثری تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد

رنگ مخازن آب شرب

روش مصرف رنگ اپوکسی مخازن آب

پیش از اعمال رنگ اپوکسی، سطح مورد نظر باید از هرگونه گرد و غبار و آلودگی، چربی، و رنگ‌های قبلی پاک گشته و با آب شستشو داده شود. برای سطوح شوره زده نیز باید پیش از اعمال رنگ، سطح با برس تمیز شود. سطوح سیمانی را می‌توانید با استفاده از واترجت تمیز کنید. پیش از شروع به رنگ آمیزی، سطح مورد نظر باید حتما به طور کامل خشک شده باشد.
برای رقیق کردن، رنگ را با میزان کافی تینر مخصوص رقیق کنید. میزان نسبت آب به رنگ به دمای محیط، وسیله رنگ آمیزی، و سطح زیر کار بستگی دارد. برای بالا بردن دوام رنگ می‌توان از رنگ اکریلیک استفاده کرد. استفاده از یک لایه لاک اکریلیک بر پایه آب، روش مناسبی برای ایجاد براقیت یا ماتی سطح است که جلوه‌ای زیبا به کار می‌بخشد. توصیه می‌شود که رنگ آمیزی در محیطی با دمای بیشتر از 10 درجه و ترجیحا بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد باشد. همچنین بهتر است این کار در رطوبت کمتر از 80 درصدی انجام گیرد.
برای آنکه به نتیجه مناسب برسید باید حداقل 10 دقیقه زمان بدهید تا واکنش شیمیایی اولیه انجام شود و بعد تینر را اضافه کنید. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید ویسکوزیته مناسب است. میزان تینری که به رنگ اضافه می‌شود به دمای رنگ، محیط، و ابزاری بستگی دارد که با آن رنگ آمیزی انجام می‌شود. پس از پایان کار، ابزار و دست‌ها باید با آب گرم و صابون شسته شوند. برای شستشو به این نکات توجه نمایید:
– استفاده از حلال وایت اسپریت برای شستشو توصیه می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از زنگ زدگی ابزار، آن‌ها را بلافاصله پس از شستشو خشک نمایید.
– رنگ ویژه مخازن آب شرب نباید در شرایط یخ‌زدگی قرار بگیرد.
– در صورت تماس با چشم باید پس از شستشو با آب فراوان به پزشک مراجعه شود.

تماس با اکسیر پرگاس
شماره تماس جهت پاسخگویی به سوالات فنی و استعلام قیمت رنگ اپوکسی مخازن آب شرب