رنگ های روغنی مات و براق | اکسیر پرگاس
17
نوامبر

رنگ های روغنی مات و براق | Oil Paint + قیمت

رنگ ها روغنی یکی از انواع رنگ های ساختمانی پر‌طرفدار هستند که از آن‌ها به‌عنوان عایق و ضد زنگ هم استفاده می‌شود. رنگ ها روغنی در انواع رنگ های روغنی براق، رنگ های روغنی مات، و رنگ های روغنی نیمه مات موجودند. هرکدام از انواع رنگ های روغنی کاربرد خاص خودشان را دارند. در ادامه اکسیر پرگاس دو نوع رنگ روغنی براق و رنگ روغنی مات را معرفی می‌کند:

انواع رنگ های روغن و کاربردهای آنها

رنگ آمیزی ساختمان در دکوراسیون و طراحی داخلی، و رنگ نمای ساختمان تأثیر بسیاری دارد. برای رنگ آمیزی ساختمان از مواد و رنگهای مختلفی مانند رنگ پلاستیک، رنگ اکریلیک و غیره استفاده می شود که در این مطلب قصد داریم با یکی از پرطرفدارترین آنها، یعنی رنگهای روغنی، بیشتر آشنا شویم.

رنگ روغنی براق

رنگ های روغنی براق کاملاً قابل شستشو بوده و ماندگاری و پوشانندگی بالایی دارند. این رنگ ها برای پوشاندن سطوح آهنی مانند نرده، در، و پنجره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ های روغنی براق با انعکاس نور‌های محیط بر روی دیوار، فضا را روشن‌تر و لوکس‌تر جلوه می‌دهند و برای رنگ آمیزی فضا‌هایی که نیاز به روشنایی بیشتری دارند، مناسب هستند.

رنگ روغنی مات

مات بودن این رنگ ها باعث می‌شود انعکاس نور در محیط وجود نداشته باشد. البته گرچه این باعث می‌شود که محیط کم‌نور‌تر جلوه کند، ولی از طرف دیگر باعث می‌شود نقص‌های احتمالی گچ‌کاری ساختمان هم کمتر به چشم آیند. رنگ های روغنی مات، به نسبت نوع براق، بوی بیشتر و پوشانندگی کم‌تری دارند. همچنین، کاملاً قابل شستشو نیستند. رنگهای روغنی مات ارزان‌قیمت‌تر از نوع براق آن هستند و به دلیل مات بودنشان، ایرادها و عیوبی که ممکن است در گچ کاری دیوار وجود داشته باشد را کمتر نشان می‌دهند. رنگهای روغنی مات مناسب اماکنی هستند که نیاز به روشنایی زیاد ندارند. نقاشی با رنگ روغنی مات به مهارت بیشتری نیاز دارد و برای استفاده راحتتر، باید آن را با رنگ روغنی براق ترکیب کرد. اما این رنگها معایبی هم دارند که در ادامه ذکر میکنیم: برای هر بار استفاده باید رنگ را کاملاً هم زد تا حلال آن به طور یکنواخت در آن پخش شود. این رنگها پوشانندگی کمی دارند. این رنگها کمتر قابل شستشو هستند.

رنگ روغنی نیمه مات

مات بودن این رنگ ها باعث می‌شود انعکاس نور در محیط وجود نداشته باشد. البته گرچه این باعث می‌شود که محیط کم‌نور‌تر جلوه کند، ولی از طرف دیگر باعث می‌شود نقص‌های احتمالی گچ‌کاری ساختمان هم کمتر به چشم آیند. رنگ های روغنی مات، به نسبت نوع براق، بوی بیشتر و پوشانندگی کم‌تری دارند. همچنین، کاملاً قابل شستشو نیستند.

مزایای رنگ روغنی نیمه مات | اکسیر پرگاس

مزایای رنگ روغنی نیمه مات

از مزیتهای رنگ روغنی نیمه مات میتوان به موارد زیر اشاره کرد: داشتن پوشانندگی بالایی ضد آب بودن قابل شستشو بودن امکان استفاده از این نوع رنگها برای رنگ‌آمیزی فلزات ساختمان، نظیر نرده، پنجره، و چهارچوبهای فلزی.

معایب رنگ های روغنی براق

دلیل انعکاس نور در این نوع رنگ، نقص و ایراداتی که ممکن است در گچ کاری ساختمان وجود داشته باشد، با وضوح بیشتری دیده میشود

رنگ روغنی چه کاربردهایی دارد؟

رنگ های روغنی بسته به میزان شفافیتشان در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال رنگ های روغنی براق، که شفاف ترین نوع رنگهای روغنی مات هستند، برای رنگ آمیزی انواع فلزات مانند نرده، فرفورژه، در و پنجره، و چهارچوب های فلزی آن، مورد استفاده قرار میگیرند. اما از رنگ های روغنی مات در رنگ آمیزی سطوح که دارای نواقصی بوده و مایلیم کمتر در دید باشند، مثل سقف ها و دیوارهایی که موج دارند یا گچ کاریشان ضعیفتر است، استفاده میشود. رنگ های روغنی نیمه براق نیز، که از ترکیب رنگ های مات و براق تشکیل می شوند، برای نقاشی ساختمان استفاده میشوند تا هم میزان کافی نور را منعکس کنند که نور فضا به حد کفایت حفظ شود، و هم معایب دیوار را تا حد امکان بپوشاند.

تفاوت رنگ روغنی و رنگ اکریلیک

رنگ روغنی و رنگ اکریلیک از جهات مختلفی باهم تفاوت دارند. استفاده از این دو رنگ، نتایج مختلفی را بر روی سطوح در پی دارد. در ادامه به تفاوت‌های رنگ روغنی و رنگ اکریلیک میپردازیم: در رنگهای روغنی از تینر یا نفت به عنوان حلال استفاده میشود. ولی حلال رنگ اکریلیک، آب است. رنگ روغنی بود دارد و ممکن است تا وقتی که خشک شود اندکی برای افراد آزار دهنده باشد. استفاده از رنگ روغنی در طولانی مدت توصیه نمیشود. رنگ روغن ساختمانی دارای دو نوع است که بسته به سلیقه و نیاز افراد استفاده میشود. یکی از آنها رنگ روغنی مات است که فضا را تیره تر میکند و پوشانندگی خوبی دارد. نوع دیگر، رنگ روغنی براق است که جلوهای زیبا و لوکس به محیط می‌بخشد و فضا را روشنتر نشان میدهد.

تماس با اکسیر پرگاس
شماره تماس جهت پاسخگویی به سوالات فنی و استعلام قیمت رنگ روغنی