رنگ های صنعتی, کفپوش

لاک اپوکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

لاک اپوکسی پلی آمین

شماره تماس جهت مشاوره و  دریافت قیمت

کارخانه تولیدی رنگ اکسیر، بزرگترین تولیدکننده طیف وسیعی از رنگ های صنعتی، ترافیکی، جدولی

  تخفیف ویژه با کیفیت قابل رقابت در بازار

کفپوش اپوکسی

لاک اپوکسی چیست؟

لاک اپوکسی بر پایه رزین و هاردنر بوده که این مواد با یکدیگر ترکیب می‌شود و دارای رنگی شفاف و بدون رنگ است که استفاده کردن از آن منجر به ایجاد تغییر رنگ بر روی سطح نمی‌شود. لاک شفاف اپوکسی در واقع یک لایه نازک بر روی رنگ ایجاد می‌کند که حالت شیشه‌ای دارد و به مانند یک طلق بر روی سطح خواهد بود.

لاک شفاف اپوکسی دارای قابلیت چسبندگی بسیار بالایی بوده و می‌تواند در برابر خوردگی، خش و سایش‌ها مقاوم بماند و به همین دلیل از آن به عنوان یک لایه محافظ بر روی کفپوش اپوکسی استفاده می‌شود. این لاک اپوکسی در کنار تمامی ویژگی‌های اشاره شده از مقاومت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار بوده و در هنگام اجرایی شدن به زیبایی ظاهری سطح نیز می‌افزاید.

لاک اپوکسی پلی آمین
اجرای لاک اپوکسی پلی آمین

ویژگی خوبی که لاک اپوکسی دارد بدون سم و خطر بودن آن است، به همین دلیل لاک شفاف اپوکسی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی به جای لاک‌های سمی همچون پلی استر باشد که در این صورت کاربرد آن در صنعت و هنر بسیار مناسب و موثر خواهد بود.

کفپوش اپوکسی

معرفی ویژگی‌های ورنی اپوکسی

ویژگی‌های بسیاری را می‌توان برای ورنی اپوکسی عنوان کرد که در بخش قبل نیز به برخی از آنها اشاره شد اما در زیر به برخی دیگر از مهم‌ترین این ویژگی‌ها می‌پردازیم:

-تحمل شوک مکانیکی
-مقاوم در برابر فشار و ضربه
-قابل استفاده در صنایع، مراکز پزشکی و درمانی، کارخانجات، سالن‌های تولید و غیره
-قابلیت استفاده در صنایع پتروشیمی و نفتی
-شفافیت بالا و بدون تاثیر در رنگ اپوکسی
-مقاومت بالا در برابر حلال، مواد شمیایی، نمک، انواع روغن و غیره
-تنوع طرح و رنگ
-قابل استفاده در ساختمان ادارات و منازل مسکونی
-قابل استفاده بر روی انواع سطوح سنگی، سیمانی، بتنی و غیره

همان‌طور که ملاحظه فرمودید ورنی اپوکسی دارای ویژگی‌های بسیاری است که ما در این بخش تنها به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره کردیم اما همین ویژگی‌ها نیز موجب شده است تا بسیاری از کارفرمایان حال حاضر از ورنی اپوکسی بر روی سطوح مختلف استفاده کنند و در مدت زمان بالایی از مزیت‌های این نوع اپوکسی بهره مند شوند.

کفپوش اپوکسی

کاربرد لاک شفاف اپوکسی

پیش‌تر در خصوص مقاومت بالای لاک اپوکسی توضیحاتی را خدمت شما ارائه دادیم اما لازم است بدانید که از لاک شفاف اپوکسی بر روی سطوح مختلفی همچون بتن، چوب، فلز و غیره استفاده می‌شود که وجود این لاک می‌تواند از سطح مورد نظر در برابر آلودگی‌هایی همچون روغن، گرد و غبار و غیره به خوبی محافظت کند.

لاک اپوکسی مخصوص بتن در برابر نفوذ آب، مواد اسیدی، شیمیایی و قلیایی مقاوم بوده و می‌تواند به صورت کاملا یکپارچه و بدون هیچ گونه درز بر روی سطح اجرایی شود. از لاک اپوکسی مخصوص بتن بر روی سطوح بتنی همچون کف کارخانه‌ها، پارکینگ و صنعت‌هایی که وجود کفپوش اپوکسی در آنها ضروری است استفاده کرد.

کارایی بسیار خوبی که لاک اپوکسی مخصوص بتن دارد این است که می‌تواند به زیباسازی و تمیز بودن سطح بسیار کمک کند به گونه‌ای که هیچ گونه قارچ، کپک، میکروب و ویروس درون آن نفوذ پیدا نمی‌کند و می‌توان به خوبی آن را با آب و مواد شوینده شستشو داد.

لاک اپوکسی پلی آمین
اجرای کفپوش اپوکسی همراه با لاک اپوکسی-پوشش اکسیر پارسه
لاک اپوکسی پلی آمین
اجرای کفپوش اپوکسی همراه با لاک اپوکسی-پوشش اکسیر پارسه

کفپوش اپوکسی در صورتی که به خوبی اجرایی شده باشد پس از گذشت مدت زمانی دچار تغییر رنگ و خرابی نخواهد شد و حتی در بسیاری از مواقع بیش از 30 سال نیز مقاوم خواهد بود اما در صورت خرابی امکان ترمیم آن به راحتی و با سرعت بالا امکان پذیر است.

کفپوش اپوکسی

چگونگی اجرای لاک اپوکسی بر روی سطح

اشاره شد که از لاک اپوکسی بر روی تمامی سطوح استفاده می‌شود اما نوع پر مصرف آن لاک اپوکسی مخصوص بتن است که بر روی سطوح تمامی کارخانجات و صنایع مختلف استفاده می‌شود. زمان اجرایی کردن ورنی اپوکسی باید موارد زیر را انجام داد:

-بررسی سطح: برای اجرایی کردن لاک اپوکسی مخصوص بتن باید از افراد خبره در این زمینه کمک گرفت. یک شرکت کفپوش اپوکسی مناسب باید مهندسان فنی را به محل مورد نظر اعزام کرده تا کار بررسی سطح را انجام دهند و مشکلات آن را خدمت کارفرما بیان کنند و در خصوص قیمت لاک اپوکسی و اجرایی کردن اپوکسی با کارفرما صحبت کنند. پس از گذراندن این بخش افراد آموزش دیده برای اصلاح این اشکلات به محل مورد نظر مراجعه کرده و مشکلات موجود را رفع می‌کنند.

-زیرسازی: در این بخش مشکلات سطح همچون درزها و شکاف روی سطح از بین رفته و آلودگی‌های آن از روی سطح پاک می‌شود و سپس با کمک دستگاه ساب زنی سطحی که قرار است ورنی اپوکسی را بر روی آن اجرایی کنند به صورت صاف و یکدست در می‌آورند.

-پرامیر اپوکسی: در این بخش پرایمر اپوکسی بر روی سطح اجرایی می‌شود و تمامی سطح به خوبی با پرایمر اپوکسی که شامل رزین اپوکسی و هاردنر است به خوبی پوشانده می‌شود.

-گروت اپوکسی: پس از قرار گیری پرایمر اپوکسی حال در صورت وجود شکاف و یا ترک باید با کمک گروت اپوکسی این سطوح را به خوبی پر کرده تا سطح به صورت صاف و بدون هیچ گونه درز حاصل شود.

-لاک شفاف اپوکسی: پس از انجام تمامی مراحل گفته شده حال سطح برای اجرای لاک اپوکسی مخصوص بتن آماده بوده و می‌توان این لاک را بر روی سطح اجرایی کرد.

موارد مهمی که پیش از اجرایی شدن لاک شفاف اپوکسی باید به آن توجه کنید رعایت نکات ایمنی است که لازمه آن استفاده از ماسک، دستکش و عینک مخصوص برای اجرایی شدن لاک اپوکسی کفپوش 2 لایه، 3 لایه و رنگ اپوکسی است.

از آنجایی که فضاهایی که لاک شفاف اپوکسی بر روی آنها اجرایی می‌شود عمدتا فضای بسته بوده به همین دلیل ممکن است بخارهای حلال در حین کار استنشاق شود و در صورتی که فردی ریه‌های حساسی داشته باشد دچار مشکلات تنفسی خواهد شد. بنابراین کارگران جمله “اول ایمنی بعد کار” را باید در هنگام اجرایی کردن ورنی اپوکسی در نظر داشته باشند تا در آینده دچار آسیب‌های جسمی نشوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]