14
جولای

پرایمر زینک ریچ اپوکسی

پرایمر زینک ریچ اپوکسی

زینک ریچ اپوکسی یک پوشش سخت شونده متشکل از هاردنر پلی آمید است که از مقاومت بالایی نسبت به آب، شرایط جوی، و سایش برخوردار است. رنگ زینک‌ریچ از پودر روی، سخت‌کننده پلی آمید، و رزین اپوکسی تشکیل‌شده است. نخستین بار از رنگ زینک اپوکسی در سال 1800 میلادی استفاده شد.

رنگ زینک ریچ اپوکسی

بهترین نوع رنگ برای لایه اول روی سطوح فلزی، همین رنگ‌های زینک اپوکسی یا به‌اصطلاح پرایمر زینک اپوکسی هستند. رنگ آستری زینک‌ریچ اپوکسی یک نوع رنگ صنعتی است که به آن پرایمر زینک ریچ اپوکسی نیز گفته می‌شود. این پوشش، اپوکسی با هاردنر پلی آمید است که حاوی مقدار زیادی پودر روی یا زینک است. فعل‌و‌انفعالات الکتروشیمیایی سطح فلزی با رنگدانه این رنگ، عامل اصلی ویژگی ضد خوردگی زینک ریچ اپوکسی است. به خاطر همین ویژگی ضد خوردگی بالا، لایه بسیار سفتی روی سطح فلزی ایجاد می‌شود. زینک ریچ اپوکسی لایه محافظ کاتدی دارد به همین خاطر برای سازه‌های فلزی، ماشین‌آلات، و سطوح بیرونی مخازن نفت در پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، تصفیه‌خانه‌ها، و کاغذسازی به‌کار برده می‌شود. واکنش شیمیایی باعث خشک شدن پوشش زینک ریچ و مانع از خوردگی فلزات در شرایط جوی نامساعد و مرطوب می‌گردد. در این رنگ، لایه بیرونی پوششی از روی دارد. تماس روی با اکسیژن هوا باعث می‌شود که فرایند خوردگی سطح فلزی دیرتر اتفاق بیفتد. این نوع پوشش به‌عنوان محافظ عمل می‌کند

پرایمر زینک ریچ اپوکسی

انواع رنگ زینک ریچ

بسته به خصوصیات و بر اساس استاندارد رنگ SSPC Paint 20، رنگ زینک ریچ اپوکسی چهار نوع اصلی دارد:
1. نوع I-A: رنگ‌های معدنی محلول در آب را شامل می‌شود؛ مثل سیلیکات‌های فلز قلیایی، فسفات‌ها و اصلاح‌کننده‌ها. این نوع رنگ‌ها باید پس از مصرف با گرما و حرارت یا با استفاده از محلول خشک‌کننده، کاملاً خشک شوند.
2. نوع I-B: نوع دوم، رنگ‌های معدنی نسبتاً محلول در آب را در برمی‌گیرد مثل سیلیکات فلزات قلیایی محلول در آب، فسفات‌ها و اصلاح‌کننده‌ها. واکنش بین سطح فلزی (فولادی یا استیل) با سیلیکات باعث خشک شدن سطح در نوع دوم می‌شود. دی‌اکسید کربن و آب موجود در رنگ در خلال فرایند خشک شدن سطح تبخیر می‌شوند.
3. نوع I-C: رنگ‌های معدنی که قابلیت حل شدن در حلال دارند ازجمله تیتان، سیلیکات آلی، و اصلاح‌کننده پلیمری.
4. رنگ زینک نوع II

پرايمر زينك ريچ اپوكسي پلي آميد

این پرایمر در زمره آسترهای دوجزئی بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید است که با روی غنی‌شده است. روی موجود در این پرایمر باعث ایجاد لایه محافظ کاتدی می‌شود و به همین خاطر، گزینه مناسبی برای لایه آستری سطح فولادی محسوب می‌شود.

زینک ریچ

ویژگی‌های زینک ریچ اپوکسی

استفاده از زینک ریچ اپوکسی موجب بالا رفتن مقاومت سطح در برابر خوردگی می‌شود. این نوع رنگ دوام بالایی دارد و راندمان رنگ‌آمیزی سطح را افزایش می‌دهد. به‌طور کلی، مزایای رنگ زینک ریچ اپوکسی عبارت‌اند از:
– زیرسازی رنگ‌ها
– ایجاد پوشش لایه اول برای سطوح فلزی
– مقاومت نسبت به خوردگی سطح
– مقاومت در برابر شرایط جوی، آب، و ساییدگی
– چسبندگی مناسب به سطح
زینک ریچ اپوکسی، به‌عنوان آستری زینک‌ریچ اپوکسی، برای سکوها و تأسیسات حفاری، تأسیساتی که در معرض رطوبت قرار دارند، آستر مخازن نفتی، و سطوح بیرونی مخازن، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های شیمیایی، سازه‌های فلزی در کنار ساحل، و تأسیسات دریایی استفاده می‌شود. آستر زینک‌ریچ اپوکسی مناسب محیط‌های اسیدی و قلیایی قوی نیست و بیشتر به‌عنوان آستر کارگاهی در این زمینهها کاربرد دارد:
• پالایشگاه‌ها
• سازه‌های دریایی
• سکوهای فراساحلی
• تصفیه‌خانه‌های فاضلاب

طریقه مصرف

پیش از استفاده از زینک ریچ اپوکسی باید سطح را کاملاً از هرگونه رطوبت، چربی، گردوغبار و زنگ‌زدگی پاک‌ کنید. سطوح فولادی و آهنی را باید تا درجه استاندارد SA2 سند بلاست کنید. پس از آماده شدن سطح نوبت به تهیه رنگ می‌رسد. میزان مناسب اجزای رنگ را با استفاده از همزن ترکیب کنید تا مخلوط یکنواخت و یکدستی به دست آید. برای رقیق کردن این رنگ از تیتر استفاده می‌شود. برای جلوگیری از رسوب پودر، مرتب رنگ را هم بزنید. برای رنگ زدن می‌توانید از اسپری معمولی یا اسپری بدون هوا استفاده کنید. استفاده از قلم‌مو برای رنگ‌آمیزی قسمت‌هایی که مساحت کمتری دارند توصیه می‌شود. در محیط‌های بسته بهتر است از دستگاه تهویه هوا استفاده شود. درجه حرارت مناسب برای رنگ‌آمیزی 10 تا 50 درجه سانتی‌گراد است.

زینک ریچ

شرکت تولیدی رنگ های صنعتی و ساختمان اکسیر پرگاس باسابقه‌ای درخشان و بهره‌گیری از دانش و تخصص به‌روز و نیروی انسانی مجرب و متخصص، همگام با فناوری روز دنیا محصولات متنوعی از قبیل رنگ صنعتی، رنگ‌ ترافیکی، رنگ فلزات و رنگ ساختمانی و انواع کفپوش با قیمتی مناسب و کیفیت بالا را تولید می‌کند. این شرکت همچنین در خصوص رنگ‌آمیزی و پوشش مخازن و استراچکر و فلزات نیز فعالیت داشته و توانسته انواع پوشش مخازن پتروشیمی، پوشش لوله، رنگ اپوکسی فلز، رنگ لوله نانو، رنگ اپوکسی گلس فلیک،رویه اپوکسی صنعتی آمید و اپوکسی بهداشتی (سالونت فری) را با بالاترین کیفیت و مطابق استانداردهای روز جهان، تولید و روانه بازار کند.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.