پوشش ضد اسید مخازن
25
آگوست

پوشش های ضد اسید

آیا تا به حال نام پوشش های ضد اسید به گوشتان خورده است؟ پوشش های ضد اسید دسته ای از کاربردی ترین انواع پوشش هایی هستند که استفاده از آن ها به ویژه در صنایعی که با اسیدها و بازها سروکار دارند، رایج می باشد. همان طور که می دانید، اسید و قلیا مشکلات بسیار گسترده ای را در صنایع گوناگون ایجاد می کنند. تمام این مشکلات از خاصیت خوردگی این مواد نشأت می گیرند. این مشکل زمینه ساز بروز مشکلات دیگری نیز خواهد شد. می پرسید چه مشکلاتی؟! تأسیساتی که با اسیدها و بازها در تماس هستند، خیلی سریع تر از آنچه که فکرش را می کنید، دچار خوردگی و فرسودگی می شوند. این موضوع ضمن این که زمینه ساز کاهش عمر مفید این تأسیسات می شود، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به صنایع وارد کند. فکرش را بکنید؛ مخازنی که مواد اسیدی را در آن ها نگهداری و یا با استفاده از آن ها حمل می نمایند، در اثر مجاورت با این مواد پوسیده شده باشند. حتی بدتر از آن، این که برج های خنک کننده استفاده شده در این صنایع دچار خوردگی و فرسودگی شده باشند. در چنین شرایطی نباید انتظار داشته باشید، همه چیز طبق روال پیش برود و هیچ فاجعه ای رخ ندهد.
چاره حل این مشکل چیست؟ چگونه از بروز فجایع بزرگ جلوگیری به عمل آوریم؟ استفاده از رنگ اپوکسی ضد اسید تنها راه رهایی از این دسته مشکلات است. این پوشش ها مانع از تماس مستقیم تأسیسات با اسید شده و بدین ترتیب از فرسودگی و پوسیدگی آن ها جلوگیری به عمل می آورند. جالب و در عین حال لازم است بدانید که پوشش های ضد اسید در انواع متعدد و متنوعی موجود می باشند. در ادامه کاربردی ترین انواع پوشش های ضد اسید را معرفی و به اختصار بررسی می کنیم.

ملات ضد اسید

اگر به آن دسته از افرادی تعلق دارید که تصور می کنید ملات ضد اسید یکی از انواع پوشش های ضد اسید است، باید خدمتتان عارض شویم که تصورتان اشتباه است. در واقع این ملات به تنهایی هیچ کاری از پیش نمی برد. اما هنگامی که با سرامیک های ضد اسید و ضد قلیا همراه می شود، پوششی ضد اسید را ایجاد می نماید که می تواند از پس این مواد برآمده و سلامت تجهیزات موجود در مجاورت آن ها را تضمین کند.
در واقع ملات ضد اسید را به منظور بند کشی سرامیک های دارای خواص ضد اسیدی مورد استفاده قرار می دهند. لازم به ذکر است که نوع ملات استفاده شده در این زمینه با توجه به شرایط محیط انتخاب می گردد. چرا که یک انتخاب نادرست نه تنها هیچ فایده ای ندارد، بلکه می تواند موجب تسریع روند خوردگی شده و کار را خراب تر کند.

ملات ضد اسید

پوشش های ضد اسید اپوکسی گلس فلیک

رنگ اپوکسی گلس فلیک نمونه ای دیگر از انواع پوشش های ضد اسید است که کارایی فوق العاده ای دارد. اگرچه این پوشش در ابتدا به منظور حفاظت از ساختمان های ساخته شده از فولادی که در محیط های خورنده مستقر هستند، مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه و پس از گذشت چند سال از آن ماجرا، استفاده از آن برای پوشش دهی سطوحی که با اسیدها و بازها در تماس هستند، رواج پیدا کرده است. این پوشش توانسته است توانایی خود را در شرایط محیطی نامطلوب به همه ثابت نماید. از همین رو به یکی از محبوب ترین انواع پوشش های ضد اسید در سال های اخیر تبدیل شده است. به عنوان نمونه هایی از مهم ترین مزایای این پوشش اپوکسی ضد اسید می توان به بیشتر شدن کارایی پوشش حفاظتی، بیشتر شدن مقاومت سطح پوشش دهی شده در برابر حرارت، کم شدن چروکیدگی و بیشتر شدن میزان مقاومت سایشی اشاره کرد.

گلس فلیک

پوشش های ضد اسید اپوکسی فنولیک

پرایمر اپوکسی فنولیک هم از آن دسته پوشش های ضد اسیدی است که کاربردهای بسیاری دارد. این پرایمر دو جزئی از مقاومت منحصر به فردی در مقابل اسیدها و بازها برخوردار است. سطوح پوشش داده شده توسط این پرایمر از قابلیت غوطه ور شدن در آب و قرارگیری در محیط های گرم و خورنده برخوردار هستند. این پوشش دو جزئی غنی شده از روی را از ترکیب رزین اپوکسی سخت شونده و پلی آمید تهیه می نمایند.
از جمله حائز اهمیت ترین ویژگی های این دسته از پوشش های ضد اسید پر طرفدار می توان موارد زیر را برشمرد: مقاومت شگفت انگیز در مقابل اسیدها و بازها مقاومت مکانیکی منحصر به فرد مقاومت بی نظیر در برابر آب داغ چسبندگی بسیار عالی امکان استفاده بر روی سطوح بتنی و فلزی …

پوشش های ضد اسید اپوکسی سالونت فری

رنگ اپوکسی سالونت فری یکی دیگر از انواع پوشش های ضد اسید است. سالونت فری به معنای بدون حلال می باشد. بنابراین شما برای به کارگیری رنگ سالونت فری احتیاجی به استفاده از حلال های عجیب و غریب موجود در بازار ندارید. جالب است بدانید که حلال این محصول آب است. کافی است مقدار مورد نیاز از آن را با آب ترکیب نموده و مورد استفاده قرار دهید. این رنگ که بر پایه رزین های اپوکسی پلی آمین ساخته می شود، از مقاومت قابل توجهی در مجاورت با اسیدها و بازها بهره مند است. دوام و کیفیت این محصول آن را به یکی از پر طرفدارترین انواع پوشش های ضد اسید تبدیل کرده است.

نکته مهم در مورد پوشش های ضد اسید

آماده سازی سطح پیش از استفاده از هر یک از پوشش های ضد اسید فوق الذکر یکی از عوامل موثر بر نتیجه به دست آمده خواهد بود. در صورتی که سطح مورد نظر را به شکل درست برای پذیرش این پوشش ها آماده سازی نکنید، بی شک نتیجه پایانی چندان مطلوب نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که باید میزان غلظت رنگ را با در نظر گرفتن سطح مورد نظرتان تعیین نمایید. توجه به این نکته می تواند تاثیر به سزایی در مقاومت سطح مورد نظر در برابر اسیدها و بازها داشته باشد. جالب است بدانید آنچه که موجب تفاوت در چگونگی اجرای پوشش های مذکور می شود، ترموست یا ترموپلاستیک بودن آن ها است. البته فارغ از نوع این پوشش ها آماده سازی سطح اولین مرحله ای است که باید انجام دهید. تفاوت ها ازاین مرحله به بعد آغاز می گردد. بنابراین اگر در این زمینه از تخصص و تجربه کافی و لازم برخوردار نیستید، میدان را به افراد کاردان بسپارید تا نتیجه همان شود که انتظارش را دارید!
جالب است بدانید آنچه که موجب تفاوت در چگونگی اجرای پوشش های مذکور می شود، ترموست یا ترموپلاستیک بودن آن ها است. البته فارغ از نوع این پوشش ها آماده سازی سطح اولین مرحله ای است که باید انجام دهید. تفاوت ها ازاین مرحله به بعد آغاز می گردد. بنابراین اگر در این زمینه از تخصص و تجربه کافی و لازم برخوردار نیستید، میدان را به افراد کاردان بسپارید تا نتیجه همان شود که انتظارش را دارید!