کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده
20
آوریل

کفپوش پلی آمید

آشنایی با پلی آمید

پلی آمیدها یکی از کاربردی ترین و مهم ترین انواع ترموپلاست های نیمه کریستالی به شمار می آیند که قادر به تشکیل زنجیره های ماکرومولکولی خود بر پایه دو نوع مونومر می باشند. کریستالیته بودن رنگ پلی آمیدها زمینه شیری بودن و در عین حال رنگ پذیری آن ها را فراهم ساخته است. گفتنی است که پلی آمیدها موادی قابل اشتعال هستند. اگرچه ممکن است تصور کنید که قابل اشتعال بودن پلی آمیدها موجب محدودیت به کارگیری آن ها در دماهای مختلف می شود، اما جالب است بدانید که چنین نبوده و و این دسته از مواد را می توان در دمای ثابتی از منفی سی درجه سانتی گراد تا مثبت هفتاد درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار داد. اگر می خواهید اطلاعات درخوری در رابطه با ویژگی های پلی آمید به دست آورید، لازم است بدانید که این ویژگی ها تابع عوامل متعدد و متنوعی هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به درصد کریستالی پلیمر، درصد و نوع نرم کننده های مصرفی، درصد رطوبت جذب شده و اندازه و نوع تقویت کننده ها اشاره کرد.
نیمه کریستال بودن، قابلیت اشتعال، جذب رطوبت بالا و قابلیت پخت و استریل شدن مهم ترین ویژگی های عمومی پلی آمیدها است. پلی آمیدها به دلیل برخورداری از مزایای متعدد و متنوع به یکی از کاربردی ترین مواد موجود تبدیل شده اند. به عنوان نمونه هایی از مهم ترین مزایای پلی آمیدها می توان به استحکام و چقرمگی بالا، قابلیت انعطاف پذیری، ضربه پذیری بالا، مقاومت سایشی بالا، مقاومت ترکیدگی بالا، مقاومت زیاد در برابر مواد نفتی و حلال ها و… اشاره نمود. هر ماده ای در عین برخورداری از مزایای گوناگون، معایبی نیز دارد. پلی آمیدها نیز چنین شرایطی را دارند؛ این مواد قیمت بالایی داشته و به دلیل جذب بالای آب با افت خواص مکانیکی رو به رو شده اند. عدم مقاومت در برابر اسیدهای قوی و نفوذ ناپذیری پایین فیلم های آن در برابر بخار آب از دیگر معایب این ماده است.

رنگ اپوکسی پلی آمید

کفپوش اپوکسی پلی آمید و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید :

در ساخت کفپوش اپوکسی پلی آمید از رزین های پلی آمید بهره گرفته می شود. همین امر موجب شده است که این نوع اپوکسی در مقایسه با سایر انواع اپوکسی ها از مزایای متنوع تری برخوردار باشد. شاید تصور کنید که هیچ گاه یک کفپوش اپوکسی پلی آمید را از نزدیک ندیده اید. اما ما شرط می بندیم که شما بارها و بارها این نوع کفپوش را از نزدیک دیده و حتی بر روی آن قدم زده اید! کفپوش اپوکسی پلی آمید همان کفپوشی است که کف پل عابر پیاده را با آن می پوشانند. جالب است بدانید که این نوع کفپوش از روی هم قرار گرفتن سه لایه رنگ شامل پرایمر، لایه میانی پلی آمید و لایه نهایی پلی آمید بر روی بتن ایجاد می گردد. لایه میانی وظیفه ایجاد مقاومت مکانیکی و فشاری کفپوش را بر عهده دارد.
کفپوش اپوکسی پلی آمید از مقاومت قابل توجهی در برابر آب برخوردار بوده و در مقابل شرایط جوی مختلف بسیار مقاوم عمل می کنند. همین امر موجب شده است که استفاده از این نوع کفپوش به عنوان گزینه ای جذاب برای پوشش دهی پل های عابر پیاده رایج گردد و از آن با نام کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده یاد شود! لازم به ذکر است که رنگ اپوکسی پلی آمید در مقایسه با سایر انواع اپوکسی ها از توانایی مقاومت بیشتری برای استفاده در محیط های بیرونی بهره مند است. این نوع اپوکسی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و همین ویژگی ها باعث شده است که به استفاده از آن در پوشش دهی پل ها روی بیاورند. عدم محدودیت در فام یکی دیگر از مزایای این کفپوش است. این مزیت را می توان به وضوح در کفپوش های رنگارنگ استفاده شده بر روی پل های عابر پیاده مشاهده کرد.
کفپوش اپوکسی پلی آمید که تهیه آن بر پایه اپوکسی و رزین صورت می پذیرد، یکی از محبوب ترین متریال هایی است؛ که دارای چگالی 1/27 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. لازم به ذکر است که اجزای سازنده این کفپوش به نسبت 5/1 با یکدیگر ترکیب می گردند. به گونه ای که درصد جامد حجمی در آن پنجاه و هشت درصد می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تبدیل این دسته از رزین ها به ژل حدود 8 ساعت به طول می انجامد. پس از گذشت این 8 ساعت، 2 ساعت زمان برای خشک شدن به طور سطحی و 8 ساعت برای خشک شدن به طور عمقی نیاز است. در نهایت باید به آن 7 روز زمان داد تا کاملا خشک گردد.

کفپوش اپوکسی پلی آمید؛ کفپوشی همه چیز تمام برای استفاده در فضای باز

همان طور که قبل تر نیز گفتیم، کفپوش اپوکسی پلی آمید از کیفیت و مقاومت قابل توجهی بهره مند بوده و از آن جا که نفوذ ناپذیر بوده و از سخت کننده پلی آمیدی بهره مند است، قابلیت استفاده در فضای باز را دارد. تابش مستقیم نور خورشید، وزش بادهای شدید، بارش برف و باران و… از جمله مهم ترین عوامل موجود در فضای باز هستند که به هیچ عنوان سلامت و دوام کفپوش را مورد تهدید قرار نمی دهند. بنابراین امکان استفاده از این کفپوش ها در فضای باز میسر می باشد.

معایب کفپوش اپوکسی پلی آمید

تا بدین جا از خوبی ها و مزایای کفپوش های اپوکسی پلی آمید گفتیم. حال وقت آن فرا رسیده است که معایب این کفپوش را مورد بررسی قرار دهیم.بزرگترین ایرادی که کفپوش های مذکور دارند، سرعت بالای خشک شدن آن هاست. این موضوع موجب ایجاد محدودیت زمانی برای انجام تنظیمات پوشش می گردد. اگرچه خشک شدن این کفپوش ها بسیار سریع رخ می دهد، اما در عین حال از زمان پخت طولانی برخوردار می باشند. این موضوع در صورت احتیاج به پوشش کامل در کوتاه مدت می تواند نامطلوب جلوه کند. عدم مقاومت چشمگیر در برابر مواد شیمیایی و سایر انواع اپوکسی ها از دیگر معایب این کفپوش های اپوکسی است.

<