پرایمر رنگ
12
آوریل

پرایمر رنگ چیست؟

آشنایی با پرایمر رنگ و اهمیت استفاده از آن

پرایمر رنگ که به عنوان یکی از کاربردی ترین انواع آن می توان به پرایمر رنگ آلکیدی اشاره کرد، تحت عنوان لایه آستر نیز شناخته می شود. تفاوتی ندارد که می خواهید یک دیوار آجری را رنگ بزنید یا سطح یک وسیله فلزی را رنگ آمیزی کنید. آنچه اهمیت دارد، این است که استفاده از پرایمر به عنوان لایه اولیه پروژه رنگ آمیزی ضروری است.
پرایمر رنگ رنگی شفاف و در عین حال چسبنده است که بر روی سطح مورد نظر قرار گرفته و زمینه ای را فراهم می سازد که لایه رنگ اصلی به خوبی بر روی آن بچسبد. حال ممکن است این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که عدم استفاده از این رنگ اولیه چه عواقبی به دنبال خواهد داشت؟
در صورتی که سطح مورد نظرتان را بدون استفاده از پرایمر رنگ آمیزی نمایید، ناچار به استفاده از چند لایه رنگ خواهید بود. این در حالی است که نتیجه نهایی با زمانی که رنگ اصلی را بر روی رنگ اولیه اعمال می کنید، قابل قیاس نیست.
جالب و در عین حال لازم است بدانید که دسته بندی پرایمرها بر این اساس که بر روی چه سطحی و در زیر چه نوع رنگی به کار گرفته می شوند، انجام می شود. پرایمر رنگ آلکیدی یکی از انواع پرایمر ساختمانی است که آن را در ادامه به طور مفصل معرفی نموده و مورد بررسی قرار می دهیم.

پرایمر رنگ آلکیدی و هر آنچه لازم درباره آن بدانید :

پرایمر رنگ آلکیدی که از آن با نام پرایمر رنگ روغنی نیز یاد شده و در اصطلاح تحت عنوان ضد زنگ آلکیدی شناخته می شود، بر پایه رزین های آلکیدی لانگ اویل بوده و با به کارگیری بهترین پیگمنت های ضد خوردگی اکسید آهن تهیه می شود. این پرایمر را غالبا به منظور محافظت از سطوح فلزی در مقابل زنگ زدگی مورد استفاده قرار می دهند. آیا می دانید اکسید آهن چیست؟
اکسید آهن با فرمول شیمیایی Fe2O3 از فام سرخ خوش رنگی برخوردار بوده و به عنوان پیگمنت ضد خوردگی خنثی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که چرا از این اکسید آهن به عنوان اکسید آهن خنثی یاد می کنند؟!
جالب است بدانید که عدم واکنش دهی آن با عوامل خورنده محیط اطراف نظیر آب و گازهای صنعتی، رزین و سطح زیرآیند اصلی ترین دلیل این نامگذاری است. به کارگیری پرایمر رنگ آلکیدی در دنیای امروز که زنگ زدگی به یکی از رایج ترین مشکلات سازه های فلزی تبدیل شده و موجبات ورود خسارت به تاسیسات را فراهم ساخته است، بسیار ضروری می باشد.

کاربردهای مهم پرایمر رنگ آلکیدی

پرایمر رنگ آلکیدی را عمدتا به عنوان رنگ اولیه پیش از رنگ آمیزی فلزات، سیمان و بتن مورد استفاده قرار می دهند. این ضد زنگ کاربردی از نفوذ رطوبت و آب جلوگیری نموده، موجب افزایش مقاومت فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی شده و بدین ترتیب ماندگاری آن ها را بالا می برد. در مجموع می توان گفت که پرایمر رنگ روغنی به عنوان یک عایق که از ماندگاری بالایی در شرایط جوی مختلف برخوردار است، برای فلزات عمل می کند.
لازم به ذکر است که پرایمر رنگ آلکیدی برای فلزات، درها، نرده ها، قطب های فلزی، تریلرها، دروازه ها و… چه در داخل و چه در خارج مناسب می باشد.

ویژگی های پرایمر رنگ آلکیدی

پرایمر رنگ آلکیدی به دلیل برخورداری از ویژگی های مناسب به محبوبیت فراوانی در میان مصرف کنندگان دست پیدا کرده است. از جمله مهم ترین این ویژگی ها می توان به سازگاری با محیط زیست، تناسب زمان خشک شدن، سهولت و سادگی در استفاده، بالا بودن قدرت پوشانندگی، تناسب خاصیت ضد خوردگی و قیمت مقرون به صرفه و ایده آل اشاره کرد.

پرایمر رنگ اپوکسی و دانستنی هایی درباره آن

اکثر ما با پرایمر رنگ اپوکسی به عنوان یکی از کاربردی ترین انواع پرایمر رنگ موجود در بازار آشنایی داریم. این پرایمر که از اهمیت قابل توجهی در صنایع کشتی سازی بهره مند است، به منظور پوشش دهی انواع سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. البته پرايمرهاي اپوکسي بر دو نوع پرايمر اپوکسي پلي آميد که براي فلزات استفاده مي شود و پرايمر بتن اپوکسي يا پرايمر اپوکسي پلي آمين مي باشد.
پرایمر اپوکسی که در اصطلاح عامیانه از آن تحت عنوان ضد زنگ اپوکسی نیز یاد می شود، مایعی شفاف با درصد جامد بالا و گرانروی پایین و تهیه شده از رزین اپوکسی است. قدرت نفوذ بسیار بالا و چسبندگی زیاد آن به سطح زیرآیند آن را به یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای استفاده به عنوان رنگ اولیه تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که پس از استفاده از این پرایمر بر روی سطح مورد نظر امکان اجرای انواع پوشش های رویه بر روی آن میسر می باشد.

کاربرد پرایمر رنگ اپوکسی

پرایمر اپوکسی دارای کاربردهای متعدد و متنوع بسیاری است. از آن جا که این نوع پرایمر زمینه جلوگیری از زنگ زدگی سازه های فلزی را فراهم می سازد، استفاده از آن به منظور پوشش دهی و رنگ کردن انواع مختلف سازه های موجود در محیط های دارای عوامل خورنده متداول می باشد. بسیار دیده می شود که پرایمر اپوکسی را در پوشش دهی و رنگ آمیزی سطوح خارجی مخازن گوناگون و لوله های فلزی مورد استفاده قرار می دهند. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، این ضد زنگ در صنایع کشتی سازی بسیار حائز اهمیت است. آیا می دانید علت اصلی این موضوع چیست؟ همان طور که در جریان هستید، سطح خارجی کشتی ها و قایق ها به طور مستقیم با آب در تماس است. همین امر سبب شده است که پیشگیری از آسیب دیدگی سطح خارجی آن ها به یکی از بزرگ ترین نگرانی ها در صنعت کشتی سازی تبدیل گردد. در چنین شرایطی استفاده از پرایمر رنگ اپوکسی می تواند کارساز واقع گردد. لازم به ذکر است که رنگ کردن اسکله ها نیز با استفاده از همین پرایمر صورت می پذیرد.

ویژگی های پرایمر رنگ اپوکسی

پرایمر رنگ اپوکسی مانند زينک ريچ اپوکسي که نوعي پرايمر اپوکسي در سيتم رنگي پلي آميد مي باشد به دلیل بهره مندی از ویژگی های خاص به یکی از پر کاربردترین انواع پرایمر در صنایع گوناگون تبدیل شده است. به عنوان نمونه هایی از ویژگی های مهم این پرایمر می توان به مقاومت بالا در برابر انواع مواد شیمیایی، جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت، برخورداری از چسبندگی بالا، مقاومت در برابر سایش و… اشاره کرد.