لاک پلی یورتان
01
آگوست

لاک پلی یورتان

لاک پلی یورتان

همه مواد و سازه ها در معرض فرسودگی و آسیب پذیری قرار دارند. مخصوصا در ساختمان ها، کف بخش هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند مانند راهروها، راه پله ها و سرویس های بهداشتی، به شدت در معرض فرسودگی و آسیب دیدگی هستند. این مسئله که همه چیز با گذر زمان دچار فرسایش می شود یک حقیقت اجتناب ناپذیر است، اما برای آن که طول عمر سازه ها و وسایل بیشتر شده و محافظت از آن ها بهتر صورت گیرد، ابزارها و روش های بسیار متنوع و خوبی وجود دارد. یک روش عالی برای محافظت از بخش های آسیب پذیر و در معرض فرسایش ساختمان، استفاده از لاک پلی یورتان است. یک لاک پلی یورتان براق می تواند ضمن حفظ و افزایش طول عمر و دوام کف ساختمان جلوه و زیبایی بیشتری به آن ببخشد. از مزیت های قابل توجه لاک پلی یورتان آن است که کاملا بی رنگ بوده و شفاف است. این شفافی باعث می شود تا نقش ها و طراح های لایه هایی که در زیر آن قرار گرفته و مورد محافظت قرار می گیرند حفظ شوند. در ساختمان های بزرگ و عمومی مانند ادارات و شرکت های بزرگ، مراکز خرید و ساختمان های تجاری تردد زیاد بوده و در نتیجه احتمال آسیب پذیری و فرسودگی کف ساختمان بیشتر وجود دارد. لاک پلی یورتان محصولی کاملا کاربردی است که با هدف محافظت از کفپوش های بتنی تولید شده و ضمن حفظ زیبایی و جلوه آن ها موجب بالا رفتن طول عمرشان نیز می گردد. پوشش کفپوش بتنی باید هم دوام بالایی داشته و هم زیبایی و جذابیت داشته باشد. لاک پلی یورتان به خوبی این نیاز را برطرف می کند. از مزیت های مهم این لاک آن است که می توان در آن طرح های دلخواه مانند آرم و لوگوی ساختمان و اشکال دیگر را اعمال کرد.

ویژگی های لاک پلی یورتان

ترکیب اصلی لاک پلی یورتان از رزین پلی استر هیدروکسیل و هاردنر ایزوسیانات تشکیل شده است. این ترکیب موجب می گردد تا لاک پلی یورتان از ویژگی های مفیدی مانند آب گریز بدون و غبار گریز بودن برخوردار شود؛ دقیقاً همین عامل است که این محصول را تا این حد برای استفاده در پوشش و محافظت از سطوح غیرفلزی، به ویژه کفپوش های بتنی مناسب کرده است. لاک پلی یورتان براق دو جزیی چسبندگی بسیار زیادی دارد. این ویژگی باعث شده تا لاک پلی یورتان به خوبی به سطوحی از جنس چوب یا بتن بچسبد و از آن ها به بهترین وجه در برابر عوامل آسیب زا مانند گرد و غبار یا رطوبت و آب محافظت کند. هیچ گونه آلودگی مانند دوده، روغن و یا ذرات معلق در هوا جذب پوشش های لاک پلی یورتان نمی شوند.
از ویژگی های دیگر رنگ پلی یورتان آن است که در برابر حلال های مختلف و مواد با خاصیت های اسیدی و بازی نیز مقاومت بسیار بالایی دارد. همان طور که می دانید این گونه مواد می توانند به ظاهر سطح و کف، مخصوص سطح های بتنی آسیب بزنند و از زیبایی آن ها کاسته و به تدریج موجب فرسایش آن ها بشوند. اما لاک پلی یورتان یک مانع بزرگ در این مسیر بوده و به خوبی از سطح زیرین خود محافظت می کند.
دیگر عامل آسیب زایی که می تواند موجب فرسایش و آسیب دیدگی تدریجی سطوح مختلف شود، اشعه فرابنش یا UV خورشید است. این اشعه قدرتمند می تواند حتی به بدن انسان نیز آسیب برساند. سطوحی که با استفاده از رنگ پلی یورتان دو جزیی پوشیده می شوند در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید در امانند؛ زیرا این پوشش در برابر این اشعه پر قدرت نیز مقاومت از خود نشان می دهد. یک پوشش خوب و مناسب باید بتواند ضمن افزایش طول عمر و دوام لایه های زیرین خود، زیبایی آن ها را هم حفظ کند. خوشبختانه با استفاده از لاک پلی یورتان براق این مشکل نیز حل شدنی است. از مهم ترین مزیت های کاربردی این لاک آن است که به دلیل شفاف بودن خود و نداشتن هر گونه رنگی، طرح و نقش های لایه های زیرین خود را که مورد محافظت قرار گرفته اند به وضوح نمایش می دهد. تمام این ویژگی ها موجب می شوند تا لاک های پلی یورتان انتخابی عالی برای ساختمان ها و سطوحی باشند که با استفاده از بتن ساخته شده اند. با استفاده از لاک پلی یورتان می توانید هم از بابت محافظ عالی و طولانی مدت سطح بتنی مطمئن باشید و هم زیبایی و جلوه آن را به بهترین شکل حفظ کنید.
در واقع لاک پلی یورتان یکی از پر کاربردترین محصولاتی است که در صنعت تولید شده و به مصرف می رسد. از این محصول کاربردی در صنایع مختلفی استفاده می شود؛ از جمله در صنایع مهمی مانند خودروسازی، صنایع دارویی، صنایع چوب و کاغذ و حتی صنایع غذایی.

نحوه بسته بندی لاک پلی یورتان

این لاک های معمولا در بشکه های 25 کیلوگرمی عرضه می شوند. بهترین دما برای نگهداری این ماده شیمیایی پر کاربرد، دمای بین 5 تا حداکثر 35 درجه سانتی گراد است. لازم به ذکر است این محصول باید به دور از گرمای زیاد، تابش مستقیم نور خورشید و یا محیط های یخبندان و مرطوب نگهداری شود. لاک پلی یورتان اگر در شرایط مناسبی بسته بندی و ذخیره شود تا یک سال قابلیت نگه داری خواهد داشت.

نکات ایمنی هنگام استفاده از لاک پلی یورتان

لاک پلی یورتان یک ماده شیمیایی صنعتی است که علی رغم داشتن ویژگی های مفید و مزیت های متعدد باید هنگام استفاده و نگهداری از آن نکات ایمنی خاصی را رعایت کرد. در غیر این صورت استنشاق یا خورده شدن این ماده می تواند موجب آسیب های جدی به فرد بشود. هنگام استفاده از رنگ پلی یورتان باید این نکات را مد نظر داشت:
-این لاک ذرات بسیار ریزی دارد که قابلیت معلق شدن دارند. بنابراین حتما باید از تنفس آن خودداری کرد و هنگام استعمال آن محتاط بود.
-بهترین راه برای محافظت از سلامتی هنگام استعمال یا حمل این لاک، استفاده از دستکش های استاندارد، ماسک و عینک های مخصوص است.
-در صورتی که ذرات لاک پلی یورتان با چشم یا پوست برخورد کرد یا به هر نحوی بلعیده شد حتما باید آن موضوع با آب فراوان شسته شده و به پزشک مراجعه کرد.