رنگ پلی یورتان
03
جولای

رنگ پلی یورتان

رنگ پلی اورتان یا رنگ پلی یورتان چیست؟

رنگ پلی یورتان را تحت عنوان رنگ پلی اورتان نیز می شناسند. این رنگ محصولی دو جزئی است که بر پایه رزین پلی اورتان ساخته می شود. این محصول برای خشک شدن نیاز به مدت زمانی بسیار کوتاه دارد. محصول مذکور مقاومت خوبی در برابر انواع اشعه ­های نور خورشید همچون مادون قرمز و فرابنفش از خود نشان می­ دهد. مقاومت قابل توجه در مقابل باران های اسیدی یکی دیگر از مشخصه های محصول مذکور است. این مسئله موجب شده است آن را به وفور در صنایع گوناگون به کار بگیرند. رنگ پلی یورتان در برابر نفوذ رطوبت مقاومت می­ کند و به طور کامل بر روی سطوح و پوشش­ های مختلف می­ چسبد. همین موضوع سبب شده است که این رنگ را به عنوان یک لایه نهایی به خصوص به منظور پوشش دهی آن دسته از سطوحی که در شرایط آب و هوایی سخت و نامطلوب مورد استفاده قرار می گیرند و یا به صورت مستقیم در معرض تابش نور خورشید هستند، به کار بگیرند. جالب است بدانید این دسته از رنگ های کاربردی با ظاهری بسیار دلربا زیبایی خاصی به محیط می بخشند.

مشخصه های رنگ پلی اورتان

یکی از حائز اهمیت‌ترین مشخصه های رنگ پلی یورتان که بر محبوبیت آن در میان مصرف کنندگان افزوده است. این است که فرآیند خشک و سخت شدن این دسته از رنگ­ها در درجه حرارت­های پایین به سرعت صورت می­ پذیرد. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، این رنگ­ها در برابر اشعه های گوناگون خورشید بسیار مقاوم هستند. مقاومت این دسته از رنگ های پر کاربرد در پیشگیری از نفوذ آب، رطوبت و مواد شیمیایی زبانزد است. بنابراین امکان استفاده از این رنگ در مجاورت چنین شرایطی بدون نگرانی از ورود صدمه به آن میسر می­ باشد. یکی دیگر از مشخصات حائز اهمیت رنگ پلی یورتان چسبندگی قابل تحسین و عالی بر روی سطوح فلزی است. این رنگ ها همچنین در برابر ضربه پذیری و سایش مقاومت بالایی از خود به نمایش می گذارند. از دیگر ویژگی ها و مشخصات بارز رنگ پلی یورتان می توان مقاومت منحصر به فرد این رنگ را در برابر عواملی همچون عواملی که در ادامه آورده شده اند، نام برد: املاح روغن های شیمیایی و صنعتی اسیدها بازها

انواع رنگ پلی یورتان

رنگ های پلی اورتان را در سه دسته کلی تقسیم بندی می کنند. در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از انواع رنگ پلی اورتان خواهیم پرداخت.

رنگ پلی اورتان مات

این دسته از رنگ های پلی اورتان از ترکیب رزین آکریلیک و سخت کننده ایزوسیانات ساخته می شوند. از حائز اهمیت ترین فواید این دسته از رنگ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود: مقاومت مکانیکی و شیمیایی چشمگیر در مقابل اشعه های نور خورشید مقاومت چشمگیر در شرایط آب و هوایی مختلف گفتنی است که رنگ پلی اورتان مات از ثبات رنگ بالایی برخوردار است. همین موضوع موجب تناسب استفاده از آن به عنوان رنگ نهایی به منظور پوشش­ دهی لایه­ های میانی اپوکسی شده است. این رنگ مات می باشد، موجبات فراهم سازی پوششی بسیار مناسب و مقاوم را به منظور پوشش دهی سازه ها و سطوحی که چندان هموار نیستند، مهیا می کند.

رنگ امیزی اکریلیک

رنگ پلی یورتان نیمه مات

این دسته از رنگ های پلی یورتان ضمن برخورداری از مشخصات هم نوعان مات خود. ویژگی های مهم دیگری همچون مقاومت چشمگیر در مقابل خراش و سایش نیز دارند. کلیه این مزایا در کنار هم استفاده از این نوع رنگ ها در صنایع مختلف را رواج داده اند.

رنگ پلی یورتان براق

این دسته از رنگ های پلی اورتان نیز که از مقاومت قابل قبولی در برابر اشعه های خورشید، مواد شیمیایی و مواد مکانیکی برخوردار می باشند، از ثبات رنگی چشمگیری بهره مند هستند. یعنی با گذر زمان براقیت خود را از دست نداده و یا سطح براقیت آن ها کاهش نمی یابد. این موارد بزرگترین امتیازات رنگ های پلی اورتان براق هستند که موجب رواج استفاده از آن ها به عنوان رنگ نهایی بر روی لایه های میانی اپوکسی شده اند. از ویژگی­های مهم رنگ پلی اورتان براق می­توان به مقاومت آن در برابر عواملی همچون سایش و خراش اشاره کرد. همین موضوع زمینه محبوبیت این رنگ­ها در صنایع مختلف علی الخصوص صنایع فلزی و مباحث صنعتی را فراهم ساخته است.

کاربرد رنگ پلی یورتان

رنگ های پلی اورتان از کاربردهای گسترده و متنوعی به منظور پوشش دهی سطوح مختلف برخوردار هستند. این رنگ­ها که در ارگان­های صنعتی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ترکیبی باور نکردنی می باشند. شاید همین موضوع اصلی ترین دلیل رواج استفاده از این رنگ ها در کاربردهای متنوع باشد. جالب و در عین حال لازم است بدانید که رنگ های پلی یورتان به عنوان یکی از ایده آل ترین پلیمرهای چند منظوره علاوه بر ایجاد پوشش مناسب بر روی سطوح، کاربردهای گسترده دیگری نیز دارند.

پوشش دهی کف

این نوع کفپوش ها یکی از محبوب ترین انواع کفپوش هایی هستند که به وفور در کف مجتمع های تجاری و کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. آیا تا به حال از سالن های ورزشی بولینگ بازدید کرده اید؟ شک نداریم که از دیدن کفپوش­های براق و چشم نواز استفاده شده در سطح این سالن­ها بسیار ذوق کرده اید. این مکان ها از جمله ایده آل ترین مکان های استفاده از کفپوش های پلی اورتان هستند. استفاده از این کفپوش ها همچنین در سطح آشیانه های هواپیما نیز متداول است.

صنعت هوافضا

رنگ پلی یورتان در راستای پوشش دهی قطعات گوناگون استفاده شده در ساختار هواپیما و سازه های به کار گرفته شده در ساختار داخلی هواپیما نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع رنگ­ها در این قطعات زمینه باعث افزایش طول عمر بهبود راندمان آن­ها را فراهم می­سازد. همه چیز به همین جا محدود نمی شود. به عنوان مثال های واضح دیگر از کاربردهای این نوع رنگ پر طرفدار می توان از موارد زیر یاد نمود: لوازم خانگی پوشاک اتومبیل سازی ساخت و ساز کفپوش تجهیزات پزشکی الکترونیک صنایع چوب صنایع کشتی سازی خطوط لوله ای سقف های از جنس فلز پوشش دهی توربین های بادی و…

قیمت رنگ پلی یورتان

از قیمت لاک پلی یورتان می پرسید؟ باید خدمتتان عارض شویم که قیمت این محصول به نسبت ویژگی‌­ها و کاربردهای آن بسیار مناسب و اقتصادی است.