رنگ سوله
01
فوریه

رنگ سوله

رنگ سوله اکسیر پرگاس

رنگ سوله در زمره رنگ‌های پوششی است که بیشتر به‌عنوان آستر ضد خوردگی برای سازه فولادی سوله‌ها به کار می‌رود. رنگ سوله از پیگمنت‌های زینک کرومات و زینک فسفات و پیگمنت‌های ضد خوردگی دیگری مثل پلی پورتان تشکیل شده است. پایه‌ی رزین آلکید، و نیز وجود پیگمنت ضد خوردگی کرومات روی، ازجمله عواملی هستند که رنگ سوله را برای استفاده روی سازه‌های فولادی جهت محافظت از تابش نور آفتاب و باران مناسب می‌کنند. رنگ سوله بیشتر برای سازه‌های فلزی مثل سوله‌ها، اسکلت فلزی ساختمان‌ها، و تأسیسات در محیط‌های معمولی و نیمه‌صنعتی به کار گرفته می‌شود. اگر رنگ سوله با قلم‌مو زده ‌شود نتیجه بهتری خواهد داشت؛ چراکه رنگ به‌خوبی در کل سطح نفوذ کرده و باعث بالا رفتن چسبندگی رنگ به سطح می‌شود.

ویژگی‌های رنگ سوله

استفاده از رنگ سوله نسبتا ساده و کارآمد است. این رنگ دارای ویژگیهایی مثبتی است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:
• برای استفاده، نیازی به آماده‌سازی سطح پیش از رنگ کردن نیست.
• این رنگ چسبندگی مناسبی روی سطوح مختلف دارد.
• به دلیل وجود پیگمنت ضد خوردگی زینک کرومات، مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی دارد.
• انعطاف‌پذیری مناسبی دارد.
• رنگ سوله دارای پرایمر بوده و نیازی به آستر ندارد.

رنگ سوله صنعتی

انواع رنگ اسکلت فلزی و رنگ سوله

رنگ سوله و اسکلتهای فلزی دارای انواع مختلفی است که هریک، کاربردها، مزایا، و ویژگیهای خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع رنگ سوله میپردازیم.

آستری آلکید زینک کرومات

آستری آلکید زینک کرومات به خاطر وجود رنگ‌دانه ضد خوردگی کرومات به‌عنوان آستری ضد خوردگی در سازه‌های فلزی به کار می‌رود. بهتر است آستری آلکید زینک کرومات با قلم‌مو زده شود چراکه بهتر در سطح نفوذ می‌کند و مقاومت و چسبندگی مناسبی از خود نسبت به عوامل خوردگی نشان می‌دهد. این نوع رنگ از سازه‌های فولادی در محیط‌های دریایی و صنعتی در مقابل خوردگی محافظت می‌کند. اما برای سازه‌های درون آب مناسب نیست. وجود پیگمنت ضد خوردگی محدودیت رنگی داشته و باعث سمی شدن این رنگ می‌شود.

آستری آلکید زینک فسفات

این نوع رنگ نیز به خاطر داشتن رنگ‌دانه ضد خوردگی فسفات، به‌عنوان آستر ضد خوردگی در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. این رنگ، لایه‌ی مقاومی نسبت به عوامل جوی و رطوبت روی سطح ایجاد می‌کند. استفاده از قلم‌مو برای این نوع رنگ نیز باعث نفوذ بهتر و چسبندگی بیشتر آن روی سطح می‌شود. این نوع رنگ سوله را می‌توان به‌عنوان لایه اول یا میانی استفاده کرد.

رنگ رویه آلکیدی براق

پایه این نوع رنگ، رزین‌های آلکیدی است که ثبات رنگی و درخشندگی بالایی داشته و به‌عنوان رنگ رویه به کار می‌روند. کاربرد عمده رنگ رویه آلکیدی براق، تزیینی و حفاظتی است که نسبت به نور خورشید و محیط‌های با اسیدیته پایین مقاومت دارد. از این رنگ می‌توان برای سطوح فلزی، چوبی، بتونی و گچی استفاده کرد. برای رنگ ماشین‌آلات، تأسیسات فولادی، اسکلت‌های فلزی و لوازم‌خانگی در شرایط جوی مناسب، رنگ رویه آلکیدی براق گزینه مناسبی به شمار می‌آید. از دیگر کاربردهای رنگ رویه آلکیدی براق، رنگآمیزی در و پنجره و نردههای ساختمانهاست.

رنگ رویه آلکیدی مات

رنگ آلکیدی مات، که بر پایه رزین آلکید است، ثبات رنگی بالایی دارد و به‌سرعت خشک می‌شود. این رنگ برای سطوح چوبی، فلزی، گچی و بتونی، و با استفاده از قلم‌مو، اسپری هوا یا غلطک، به کار می‌رود. مقاومت در مقابل تابش خورشید و محیط‌های با اسیدیته پایین و قدرت پوششی مناسب، از ویژگی‌هایرنگ آلکیدی مات محسوب می‌شوند. این رنگ برای محیط‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی و همینطور مصارف ساختمانی به کار می‌رود. گاهی نیز از آن برای رنگ کردن رویه‌ی سطوح گچی و در و پنجره ساختمانی استفاده می‌کنند.

ضدزنگ، رنگ سوله و استراکچر فلزی

ضدزنگ، که به آن پرایمر آلکیدی نیز گفته می‌شود، از پیگمنت‌های ضد خوردگی تولید شده و برای استفاده روی سطوح، تأسیسات سازه‌ها، و لوازم اداری و خانگی فلزی، در شرایط جوی متعادل، به کار می‌رود. از ویژگی‌های این نوع رنگ می‌توان به دوام، چسبندگی، پوشانندگی مناسب، و خشک شدن سریع آن اشاره کرد.

رنگ سوله

توصیه ایمنی

در صورت استفاده رنگ سوله در محیط‌های سر بسته، باید از تهویه مناسب استفاده شود. همچنین در طول خشک شدن رنگ سوله نیز استفاده از تهویه مناسب الزامی است. توصیه میشود در هنگام تابش مستقیم نور آفتاب یا گرمای زیاد از رنگ سوله استفاده نکنید.
همچنین، از آنجایی که رنگ سوله اشتعال‌زا است، باید دور از حرارت و شعله مستقیم نگهداری شود. در صورت تماس رنگ سوله با چشم، بلافاصله قسمت مربوطه را با آب سرد زیاد بشویید و به پزشک مراجعه کنید.

روش استفاده رنگ سوله

برای استفاده از رنگ سوله، نخست باید سطح مورد نظر آماده و تمیز شود. یعنی هیچ‌گونه آلودگی، گردوغبار، و املاحی روی سطح نباشد. رنگ باید کاملاً یکنواخت باشد. برای رقیق کردن رنگ سوله می‌توانید از تینر استفاده کنید.
شرکت تولیدی اکسیرپرگاس با برخورداری از نیروی کارآزموده و متخصص، در تلاش برای ارائه محصولات باکیفیت است. این شرکت، با استفاده از فناوری‌های نوین، از جمله شرکت‌های توانمند ایرانی محسوب می‌شود که حضور پررنگی در زمینه صنعت دارد. رعایت حقوق مصرف‌کننده، حفظ کیفیت، و رعایت استانداردها، ازجمله اهدافی هستند که اکسیرپرگاس با تکیه ‌بر سرمایه‌هایی همچون نیروی متخصص و تجهیزات پیشرفته، به دنبال تحقق و تأمین‌شان است.