تفاوت رنگ روغني و آلکيدي
07
مه

تفاوت رنگ روغنی و آلکیدی

تفاوت رنگ روغنی و آلکیدی

بی شک نام رنگ روغنی و رنگ آلکیدی را بارها و بارها شنیده اید. اگرچه ممکن است تا به امروز این دو را به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داده باشید، اما حال وقت آن فرا رسیده است که با تفاوت های بارز آن ها آشنا شوید. اگر مشتاق یادگیری این مبحث هستید، این مطلب مختص شما است.

رنگ ساختمان و اهمیت استفاده از آن

اثری که رنگ ها در زیبایی و دکوراسيون داخلی می گذارند قابل انکار نیست. رنگ ها ضمن این که زیبایی چشمگیری را به محیط می بخشند، روحیات افراد را به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار می دهند. اگر اهل خواندن کتاب های روانشناسی باشید، حتماً اصطلاح روانشناسی رنگ ها را شنیده اید. رنگ ها اگرچه بی جان هستند، اما جان می بخشند. اگر قصد دارید شادی و هیجان را به فضای مورد نظرتان بیاورید، استفاده از رنگ های گرم را در اولویت قرار دهید. این رنگ ها انرژی مضاعفی را به فضا تزریق می کنند. اما اگر می خواهید آرامش را به فضای مورد نظر خود دعوت کنید، به استفاده از رنگ های سرد روی بیاورید. از روانشناسی رنگ ها که بگذریم، نوبت به آشنایی با کاربردی ترین انواع رنگ های ساختمانی می شود. شما با توجه به معیارهای مورد نظرتان می توانید مناسب ترین نوع رنگ ساختمانی را خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهید. در ادامه به معرفی رنگ روغنی و رنگ آلکیدی به عنوان دو نمونه از پر طرفدارترین رنگ های ساختمانی خواهیم پرداخت.

رنگ روغنی؛ جذاب و پر طرفدار

رنگ روغنی یکی از محبوب ترین انواع رنگ ساختماني است که استفاده از آن در دنیای امروز رواج قابل توجهی پیدا کرده است. مطمئنا تا به امروز شاهد به کارگیری این نوع رنگ ها در ساختمان های مختلف با کاربری های گوناگون بوده اید. گفتنی است که به کارگیری این نوع رنگ به عنوان عایق و ضد زنگ نیز بسیار رایج می باشد. رنگ روغنی گذشته های تقریبا دور از جوشاندن روغن های گیاهی مختلفی همچون بذر کتان، پنبه، سویا و برزک و ترکیب آن ها با رنگدانه ها یا به اصطلاح علمی تر پیگمنت ها تولید می شد. اما امروزه شاهد آنیم که این روش رو به منسوخ شدن گذاشته و جای خود را به مواد شیمیایی داده است. اگر این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده است که پیگمنت چیست؟ باید خدمتتان عارض شویم که پیگمنت ها یا رنگدانه ها که در دو نوع آلی و معدنی موجود می باشند، فرمول های شیمیایی هستند. این مواد یکی از کاربردی ترین مواد مورد نیاز در صنعت رنگ سازی به شمار می آیند. وظیفه پیگمنت ها کمک به انعکاس امواج است.

رنگ روغنی مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان

رنگ روغنی

مزایاي رنگ روغنی

اگر به آن دسته از افرادی متعلق هستید که استفاده از رنگ روغنی را به سایر انواع رنگ های ساختمانی ترجیح می دهید، آشنایی با مزایای این نوع رنگ می تواند شما را در تصمیمتان مصمم تر کند. در ادامه هر یک از مزایای رنگ روغنی را معرفی نموده و به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم.

کیفیت بالای رنگ روغنی

یکی از مهم ترین مزایای رنگ روغنی کیفیت بالای آن است. اگر قصد دارید دیوارهای گچ کاری شده را رنگ آمیزی کنید و یا زدگی های موجود بر روی دیوارها را بپوشانید، رنگ های روغنی گزینه ای ایده آل برای شما هستند. قدرت پوشانندگی قابل توجه این دسته از رنگ ها باعث محبوبیت فراوانشان در میان مصرف کنندگان شده است.

ماندگاری بالای رنگ روغنی

طول عمر و ماندگاری قابل توجه رنگ روغنی از دیگر مزایای مهم آن به شمار می آید. اگر زیرسازی این دسته از رنگ ها به خوبی انجام شود، کمِ کم 15 سال با همان زیبایی اولیه دوام خواهند آورد. اگر از ترمیم های گاه و بی گاه رنگ دیوارهای منزلتان به ستوه آمده اید، رنگ روغنی ایده آل ترین گزینه ای است که پیش رو دارید. گفتنی است که این رنگ ها مقاومت قابل توجهی در برابر ویروس ها از خود نشان می دهند. مقاومت چشمگیر در مقابل شرایط جوی از دیگر مزایای این رنگ های پر طرفدار است.

قابلیت شستشو رنگ روغنی

بی شک همه ما از این که بتوانیم دیوارهای لکه دار و کثیف را شسته و آن ها را همچون روز الان نو و تمیز کنیم، خوشحال می شویم. رنگ روغنی با برخورداری از قابلیت شستشو ما را به این آرزوی دیرینه می رساند!

تناسب قیمت رنگ روغنی

اگر قیمت رنگ روغنی را با سایر رنگ های موجود در بازار مقایسه کرده باشید، متوجه تناسب قیمت رنگ روغنی شده اید. تناسب قیمت یکی دیگر از مزایای رنگ های روغنی است که بر محبوبیت آن ها افزوده است!

معایب رنگ روغنی

از مزایای رنگ روغنی برایتان گفتیم. اکنون نوبت معایب این نوع رنگ است. همان طور که می دانید، هر رنگی دارای یک سری فواید و یک سری معایب است. رنگ های روغنی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیستند.

بوی نامطبوع رنگ روغنی

یکی از مهم ترین ایرادات رنگ روغنی بوی نامطبوع آن است. جالب است بدانید که بوی این رنگ زننده بوده و کمی آزار دهنده است. اصلی ترین دلیل وجود این بوی نامطبوع به کارگیری حلال های شیمیایی نظیر تینر روغنی به منظور رقیق سازی این دسته از رنگ ها است.

زیاد بودن زمان خشک شدن رنگ روغنی

رنگ روغنی از آن دسته رنگ هایی است که به زمان زیادی برای خشک شدن احتیاج دارد. بنابراین اگر علاقه مند به استفاده از رنگ های روغنی برای رنگ آمیزی ساختمان هستید، صبر پیشه کنید تا نتیجه به دست آمده رضایت بخش باشد. حال که تا حدودی با رنگ روغنی و مزایا و معایب آن آشنا شدیم، وقت آن فرا رسیده است که به معرفی رنگ های آلکیدی و مشخصات آن بپردازیم تا درک تفاوت های موجود میان این دو برایتان ساده تر گردد.

رنگ آلکیدی و مشخصات آن

رنگ آلکیدی را عمدتا به منظور رنگ آمیزی فلزات مورد استفاده قرار می دهند. از این دسته رنگ ها به عنوان رنگ سوله، رنگ استراکچر و رنگ فلز در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می دهند. رنگ های آلکیدی دارای براقیت بالایی هستند و در ترکیبات آنها رزین بسیار قوی وجود دارد. مقاومت رنگ های آلکیدی در برابر آسیب موجب رواج استفاده از آن ها در محیط های پر رفت و آمد نظیر راهروها شده است. این در حالی است که این رنگ ها در برابر رطوبت و نفوذ آب نیز مقاوم هستند. بنابراین استفاده از آن ها در محیط های مرطوب همچون آشپزخانه و حمام نیز متداول است.
اگر به وسایل آشپزخانه همچون ماشین ظرفشویی و یخچال نگاه کنید، متوجه وجود این رنگ براق در بدنه آن ها می شوید. از مهم ترین مزاياي رنگ های آلکیدی می توان به مقاومت در مقابل ساییدگی، نم و رطوبت، درخشندگی بالا، کیفیت قابل توجه، چسبندگی زیاد و… اشاره نمود. مزاياي رنگ آلکیدی به کنار، از معایب این رنگ چه می دانید؟ رنگ های آلکیدی در مقایسه با رنگ های لاتکس سازگاری کمتری با محیط زیست دارد. بنابراین باید نکات ایمنی را رعایت نمود زیرا افرادی که با رنگ های آلکیدی سر و کار دارند ممکن است دچار مشکلات تنفسی، سردرد و یا حالت تهوع گردند. نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند و کودکانی که دارای سنی کم هستند، باید تا حد امکان از قرارگیری در معرض چنین رنگ هایی بپرهیزند.